POMNIK GREANDIERÓW (POMNIK 6. PUŁKU PIECHOTY)
Kolejny poznański pomnik sławiący siłę pruskiego oręża odsłonięty został 10 lat później, bo w dniu 6 sierpnia 1899 roku. Był nim ponad trzynastometrowy obelisk wzniesiony pośrodku placu strzelniczego piechoty, znajdującego się pomiędzy obecnymi ulicami Bukowską i Grunwaldzką, w pobliżu kasyna wojskowego przy ul. Szylinga.
Pamięć po 6. Regimenie Piechoty
Monument ten potocznie nazywany był Pomnikiem Grenadierów. Upamiętniał żołnierzy 6. Regimentu Piechoty (na terenie ich koszar zresztą się znajdował), którzy polegli podczas wojny z Austrią (1866) oraz wojny z Francją (1870-71).
Pomnik wykonany został z piaskowca przez poznańską firmę kamieniarską Benna Sametzkiego. Na kwadratowej bazie o czterech stopniach postawiony został mierzący 13,5 metra, zwężający się ku górze, obelisk. W jego dolnej partii umieszczona została tablica dedykacyjna poświęcona poległym żołnierzom 6. Pułku Piechoty.
Dalsze dzieje „pomnika grenadierów” były bardzo burzliwe:
już w 1905 roku został zniszczony przez uderzenie pioruna, ale niemal natychmiast, bo jeszcze w tym samym roku, został odbudowany;
po pierwszej wojnie światowej i zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim nie został zniszczony, a tylko pozbawiony pruskich oznaczeń;
w okresie międzywojennym przekształcony został w pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego;
w czasie okupacji hitlerowskiej przywrócono mu pierwotny wygląd i pierwotne znaczenie ideowe;
po zakończeniu II wojny światowej zamieniony został natomiast w monument upamiętniający generała Karola Świerczewskiego „Waltera”.
Ostatecznie rozebrany został pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku.
Paweł Cieliczko
Polub nas na fb www.facebook.com/pomnikipoznania
Bibliografia:
1. Eugeniusz Goliński, Pomniki Poznania, Poznań 2001, s. 129.
2. Arthur Kronthal, Poznań oczami Prusaka wzorowego, Poznań 2009, s. 124 i 202.
3. Krzysztof Makowski, Mieszkańcy miasta, [w:] Pocztówki opowiadają historię. Miasto Poznań 1896-1918, pod red. S. Kemlein, Lüneburg 1997.
4. Witold Molik, Poznańskie pomniki w XIX i na początku XX wieku, „Kronika Miasta Poznania” 2001, nr 2, s. 7-40.
Fotografia:
1. pl/jezyce/