PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA JACKA JAŚKOWIAKA PODCZAS OBCHODÓW 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI
Poniżej treść przemówienia Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania wygłoszonego przed spektaklem "Jesus Christ Superstar", pokazanym na finał uroczystości jubileuszowych 1050 rocznicy Chrztu Polski na Stadionie Miejskim w Poznaniu.
Z ogromną radością witam Państwa w Poznaniu!
Wspólnie przeżywamy dziś wagę wydarzenia stanowiącego podstawę naszej historii.
Chrzest przyjęty przez Mieszka I to początek naszej państwowości. Symbolika roku 966 przemawia do nas niezwykle mocno i z dumą obchodzimy tę rocznicę w wolnej Polsce. Rocznicę Chrztu Polski.
Różne były losy naszej ojczyzny, różne interesy nią rządzących, ale na kulturowej mapie Europy Polska pozostała tam, gdzie określił ją chrzest.
Determinując polską państwowość, ukształtował naszą narodową tożsamość, mentalność, system wartości.
Nie daliśmy wyrwać się z korzeni na przestrzeni burzliwych dziejów, nawet wówczas, gdy naszego kraju nie było faktycznie na mapie.
Rozbitych politycznie Polaków jednoczyła wiara chrześcijańska, ale też silne poczucie niezależności i dumy, czerpane z przeszłości.
Nie ulegliśmy totalitarnym rządom sowieckim, cywilizacyjnie i kulturowo związani z zachodem Europy.
Bo właśnie tu należymy.
Od ponad tysiąca lat!
Próbowano nas w przeszłości od Europy oddzielić - fizycznie i duchowo. Różnymi metodami - przemocą, opresją, indoktrynacją. Byliśmy silniejsi.
W czasie obchodów tego Jubileuszu moi szacowni przedmówcy wielokrotnie przywoływali słowa Papieża Jana Pawła II.
I ja chciałbym powołać się na tego wielkiego Polaka. Gdy w Austrii narastały nastroje nacjonalistyczne i antyeuropejskie, w roku 1997, Papież powiedział do tamtejszych parlamentarzystów - cytuję:
"Kościół nie może nigdy pozwolić na nadużywanie go do antyeuropejskiej demagogii oraz do podsycania antyeuropejskich nastrojów. Dla zjednoczonej Europy nie ma bowiem alternatywy. Politycy chrześcijańscy mogą mieć własny wkład w ten proces. Polega on na ukazywaniu nienaruszalnej godności każdej osoby ludzkiej. Na tej podstawie można zbudować europejską kulturę życia. Chodzi w niej nie tylko o to, by w Europie żyło się dobrze pod względem ekonomicznym i finansowym, lecz także o to, by była ona zbudowana na fundamencie wartości, które przyczyniły się do jej wielkości".
Trwajmy więc proszę Państwa w nurcie tych przywołanych przez papieża wartości europejskich. Dbajmy o wolność, demokrację, tolerancję, równouprawnienie, solidarność i sprawiedliwość społeczną. Niech obchodzony dziś jubileusz będzie dla nas zobowiązaniem kontynuacji dzieła Mieszka I.
Dziękuję wszystkim za obecność i wspólne świętowanie. Manifestujmy w ten sposób radość, że udało się wytrwać u źródeł, pomimo zawirowań historii.
Dziękuję Państwu serdecznie!