POZNAŃ MIASTO AKADEMICKIE
Poznań jest oczywiście jednym z największych w Polsce ośrodków akademickich. W naszym mieście działa osiem publicznych i kilkanaście niepublicznych uczelni, w tym pięć państwowych uniwersytetów oraz poznański Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS. Świadczy o tym także liczba studentów. Według oficjalnych danych w 2012 r. w Poznaniu mieszkało 552 tysiące mieszkańców, a liczba studentów wynosiła 135 tysięcy. Pod względem liczby studentów sytuujemy się na czwartym miejscu w Polsce.
Dane ilościowe potwierdzają akademickość Poznania. Tym, nad czym trzeba pracować jest pozycja naszych uczelni. I nie chodzi tu o porównania z innymi polskimi uniwersytetami i szkołami wyższymi, ale dobrymi czy najlepszymi uczelniami z Europy i Ameryki. To powinien być dla nas punkt odniesienia. Chodzi zarówno o poziom naukowy, jak i jakość dydaktyki.
Koncepcja budowy kampusu akademickiego na Morasku powstała ponad 40 lat temu. Jak wiele tego rodzajów całościowych projektów, nie została chyba do końca przemyślana. Jak to w socjalizmie, ważniejsza była „światła” idea „Dzielnicy Nauki”, mniej istotne aspekty praktyczne projektu. Tak czy inaczej, w ostatnich dwóch dekadach na Morasku znalazło siedzibę siedem wydziałów UAM. Za inwestycjami nie poszły rozwiązania infrastrukturalne. Dojazd z innych części miasta jest jak wiadomo utrudniony.
W centrum miasta odczuwalny jest brak studentów, a jednocześnie sam kampus w godzinach popołudniowych wymiera. Niemniej kampus istnieje i trzeba szukać rozwiązań, które przynajmniej w pewnym stopniu złagodzą istniejące problemy. Najpilniejsze jest poprawienie komunikacji pomiędzy Moraskiem a resztą miasta, w szczególności wybudowanie tunelu pod torami oraz przedłużenie linii PESTKI. Kiedy powstaną akademiki i osiedlą się tam studenci kampus, także w godzinach popołudniowych i wieczornych, przynajmniej w pewnym stopniu ożyje.