BUDŻET OBYWATELSKI
W październiku wybraliśmy kolejne projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Zakończyliśmy tym samym trzecią edycję budżetu obywatelskiego w naszym mieście. Obecnie trwają konsultacje społeczne dot. zmian w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.
Przede wszystkim cieszę się, że w tegorocznej edycji, przychylono się do zgłaszanego przez organizacje pozarządowe pomysłu, jak i mojego, pozwolenia brania udziału w konsultacjach budżetowych już 16-latkom. Niestety mam wrażenie, że poszła za tym zbyt mała promocja wśród młodzieży. Jest to do nadrobienia. Liczę, że ludzie młodzi również wezmą odpowiedzialność za Poznań i zaczną realizować swoje marzenia.
W dalszym ciągu będę apelował o wprowadzenie wzorem Gdańska podziału na okręgi (dzielnice), w ramach których będzie do rozdysponowania pewna kwota pieniędzy. Gdańsk podzielił miasto na 6 okręgów. Dla każdego przeznaczył 1,5 mln zł. Dzięki temu będzie możliwość organizacji spotkań w np. ramach osiedla i przeprowadzenia rzetelnej debaty nad potrzebami najbliższego sąsiedztwa. To pozwoli nadać procedurze ustalania budżetu obywatelskiego prawdziwie obywatelski charakter. Biorąc pod uwagę obietnice nowego prezydenta, zapowiedź zwiększenia budżetu obywatelskiego trzykrotnie –do 30 mln zł – podział na okręgi ma sens.