Przekształcenie wieczystego – wieczny problem
Dlaczego przekształcenie użytkowania wieczystego tak się ślimaczy ?
Wielu mieszkańców Piątkowa zdziwionych jest, a nawet rozczarowanych faktem, że procedura przekształcania użytkowania wieczystego trwa tak długo lub jest wręcz zablokowana. Uchwała dająca mieszkańcom możliwość przekształcenia gruntu w pełną własność i pozbycie się wysokich opłat weszła w życie już w styczniu tego roku. Na dodatek kolejni mieszkańcy nie tylko Piątkowa, ale także Winiar i Dębca zaskakiwani są wiadomością o wysokiej podwyżce.
Dlaczego tak się dzieje?
Jak wyjaśnia radna Ewa Jemielity, autorka uchwały umożliwiającej przekształcenie, złożyło się na to kilka przyczyn: ograniczenia ustawowe wymuszają zgodę wszystkich właścicieli gruntu, tj. wszystkich użytkowników wieczystych – nie wyjaśnione sprawy spadkowe, wyjazd za granicę lub brak zgody nawet jednej osoby może zablokować procedurę przekształceń. Okazuje się, że nawet w tak nielicznej grupie właścicieli odrębnych przypadki losowe sprawiają, że nie są oni w stanie wyłożyć jednorazowo sporej sumy na przekształcenie i trudno się im dziwić, że nie wyrażają na nie zgody.
Drugą poważną niedogodnością spowolniającą proces przekształceń był brak zgody Prezydenta Grobelnego i Platformy Obywatelskiej na rozłożenie na raty opłaty należnej za przekształcenie – tłumaczy Ewa Jemielity. – Starając się o przegłosowanie korzystnej dla mieszkańców Piątkowa ustawy musieliśmy w klubie Prawo i Sprawiedliwość zdecydować: czy lepiej mieć uchwałę przekształceniową w ogóle, na którą przecież ani ugrupowanie Grobelnego ani PO nie chciały wyrazić zgody (pierwsze głosowanie zostało odrzucone głosami PO i ugrupowania Grobelnego już w czerwcu ubiegłego roku), czy też uzyskać korzystne przekształcenie, jednak bez możliwości spłaty ratalnej.
Dlaczego możliwość spłaty ratalnej za przekształcenie jest tak ważna?
W trudnej sytuacji w jakiej znajduje się spora mieszkańców Poznania nie jest łatwo wyłożyć całej sumy rzędu 3 tys. złotych jednorazowo. Rozwiązanie ratalne jest najprostszym rozwiązaniem, ale prezydent Grobelny robi wszystko, żeby procedura przekształcania odbywała się jak najwolniej, i żeby ściągnąć jak największy haracz od obywateli do zadłużonego po uszy budżetu miasta. Całkowicie nieprawdziwe jest tłumaczenie prezydenta Grobelnego, że rozłożenie na raty skutkowałoby zbyt małymi wpływami do budżetu. To właśnie z tego powodu procedura przekształceń tak się ślimaczy – stwierdza radna Ewa Jemielity. W konsekwencji nie wpływają do budżetu środki za przekształcenie. Zapewne prezydentowi Grobelnemu zależy na tym, aby przewlekać procedury jak najdłużej, nadal pobierać wysokie opłaty i dokonywać następnych podwyżek.
Czy można obronić się przed nienasyconym apetytem urzędników Grobelnego usiłujących łatać zadłużony budżet miasta tak dolegliwymi opłatami?
Jak informuje radna Jemielity, Klub radnych Prawo i Sprawiedliwość na najbliższej Radzie Miasta zamierza poddać pod głosowanie projekt uchwały umożliwiający odrębnym właścicielom spłatę ratalną opłaty za przekształcenie gruntu do kasy miasta. W nowym kształcie uchwały zawarta jest możliwość spłaty w 4 lub 5 ratach rocznych, co czyniłoby tę opłatę równą i tak dotychczasowej opłacie rocznej. Ta dogodność da zarówno właścicielom odrębnym jak i pozostałym mieszkańcom te same możliwości oraz odblokuje proces przekształcenia. Uchwalenie tej poprawki będzie jednak możliwe tylko wtedy, jeśli mieszkańcy spółdzielni solidarnie wywrą nacisk na radnych z ugrupowania prezydenta Grobelnego i radnych Platformy Obywatelskiej. Zbliżające się w szybkim tempie wybory do samorządu to świetna okazja, żeby przypomnieć radnym z ruchu prezydenta Grobelnego i PO, że zostali wybrani po to aby służyć swoim wyborcom, a nie wspierać rabunkowej polityki fiskalnej miasta w stosunku do swoich mieszkańców – stwierdza radna Jemielity. Przecież tylko dzięki solidarnemu wsparciu uchwały przez mieszkańców udało się przywrócić możliwość przekształcenia, z której wcześniej skorzystała duża część obywateli Poznania. Tak jak wcześniej radna Jemielity zamierza spotkać się z mieszkańcami i poprosić ich o wsparcie tej inicjatywy.