SENIORZY MOGĄ BYĆ AKTYWNI
1 października w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, w sposób szczególny nasze myśli kierujemy do tych, z których życiowego doświadczenia i życzliwości jest dane nam korzystać. Przecież to nikt inni jak nasi rodzice czy dziadkowie większość swojego czasu poświęcili na nasze wychowanie. To oni wpajali nam fundamentalne zasady, którymi powinniśmy kierować się w życiu.
Myślę, że w sposób szczególny doceniamy to właśnie dziś, gdy świat biegnie coraz prędzej, a my często dopasowujemy się do jego rytmu. Wtedy to pochłonięci naszymi myślami nie tylko dopuszczamy się winy zaniedbania wobec seniorów, ale często wykluczamy ich ze społeczeństwa. Tym samym umacniamy panujący jeszcze stereotyp, że jesień życia to głównie ciepłe kapcie i książki oraz skazanie na byt w czterech ścianach i łaskawe odwiedziny najbliższych w przerwach ich codziennych zajęć.
Oczywiście istnieje grupa, która na taki stan rzeczy przyzwala, a co więcej na wszelki sposób podejmuje próby usprawiedliwiania swoich dzieci czy wnuków z takiego stanu rzeczy. Inni jeszcze po pełnym aktywności zawodowej życiu przechodząc na emeryturę oczekują jedynie „świętego” spokoju.
Jednakże tak być nie musi. Oprócz wewnętrznej pracy każdej z rodzin istnieje wiele inicjatyw, które stawiają seniorów w równym szeregu z aktywnymi uczestnikami życia społecznego. Dobrym przykładem tego może być trwające właśnie w Poznaniu akcja „Senioralni”. Do końca października poznańscy seniorzy mogą brać udział np. w warsztatach poświęconych m.in. radzeniu sobie ze stresem czy też zwiedzić stadion lub radio. Oprócz jednorazowych akcji istnieją także liczne inicjatywy prywatno – publiczne, jak np. Akademie Trzeciego Wieku przy uczelniach wyższych, które nie tylko zapraszają swoich „studentów” do poszerzania wiedzy, ale także dają okazję do nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni.
Ponadto chęć aktywizacji Seniorów dostrzegają nie tylko władze dużych miast, ale także gmin wiejskich, jak np. Czerwonaka. Tam od dwóch lat około stu mieszkańców gminy bierze udział w „Czerwonackiej Akademii Trzeciego Wieku”. Przez dziesięć miesięcy w roku władze gminy zapraszają Seniorów na bezpłatne wykłady z różnych dziedzin nauki, a także spotkania „przy kawie”.
Nie oceniam jednakże żadnej z postaw. Ponieważ nie mam takiej śmiałości, aby kategoryzować ludzi, którzy zaliczają się do grupy moich dziadków czy rodziców. Apeluję jednak o niezaniedbywanie i niewykluczanie naszych najbliższych z aktywnego życia. Ponadto jestem cierpliwy, bo wszystko przemija. Dziś żyję, w ciekawych i aktywnych czasach, ale życie potrafi zaskakiwać.
Wszystkiego najlepszego i to nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ale także na wszystkie inne.