Twórca dyplomacji niepodległej Polski
Postać profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, ministra spraw zagranicznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991) jest uosobieniem najlepszych cech Poznaniaków i Wielkopolan. Jest on uznawany za twórcę współczesnej polityki zagranicznej III RP, którą trwale przeorientował na Zachód.
Urodził się w 1926r. w Poznaniu. Jego ojciec Ludwik Skubiszewski był profesorem na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego a matka Aniela z domu Leitgeber wywodziła się ze społeczności poznańskich Bambrów przybyłych w XVII wieku z niemieckiej Frankonii. W młodości jego ideałem był wuj Bronisław Leitgeber, ceniony pracownik polskiej służby zagranicznej II RP a po wojnie zatrudniony w sekretariacie ONZ.
Aktywność K. Skubiszewskiego skupiała się na dwu polach: naukowej i dyplomatycznej. Jako pierwszy minister spraw zagranicznych III RP (funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1993r.) był współtwórcą dwu fundamentalnych traktatów z Niemcami: o uznaniu polskiej granicy zachodniej z 1990r. oraz o sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991r. Traktaty te stały się wzorem dla układów z Rosją, Ukrainą, Białorusią i Litwą. Współtworzył Trójkąt Weimarski: sojusz Polski, Niemiec i Francji. Zmierzał do uzyskania przez Polskę członkostwa w NATO i UE.
Politykę zagraniczną prowadził w sposób zręczny i skuteczny bez naiwnego romantyzmu. Szczególną wagę przywiązywał do procesu porozumienia i pojednania z Niemcami. Zjednoczenie Niemiec postrzegał w perspektywie europejskiej. Był przekonany, że tragiczna przeszłość i nienawiść nie są dobrą metodą budowania przyszłości. Skutecznie bronił polskiej racji stanu, będąc wolny od nacjonalizmu.
Postrzegany był jako dżentelmen starej daty, poznański profesor. Był zwolennikiem "dyplomacji bezpośredniej", tzn. preferował kontakt osobisty a nie telefoniczny. Zdystansowany, stawiał wysokie wymagania wobec siebie i innych. Cechowała go dyscyplina wewnętrzna, pracowitość i prawość. Nie miał wielkich potrzeb materialnych. Był człowiekiem niezależnym (nie był członkiem żadnej partii politycznej), tolerancyjnym, uprzejmym, ale stwarzał dystans. W dyplomacji była to zaleta a nie wada. Prowadził politykę odpowiedzialną i dalekowzroczną. Z tego m.in. względu jego osiągnięcia jako szefa MSZ nie są w pełni doceniane. Kto obecnie ceni (wśród polityków) wartości, których był wyznawcą…
Profesora Skubiszewskiego poznałem z racji zainteresowań sprawami niemieckimi. Był on autorem fundamentalnej pracy pt. "Zachodnia granica Polski". Związany był ze środowiskiem Instytutu Zachodniego. Ostatni raz spotkałem go w dniu 10 grudnia 2004r, z okazji uroczystości odnowienia jego doktoratu w rektoracie UAM. W sprawach fundamentalnych był bezkompromisowy, zarówno w nauce jak i polityce. Był Mężem stanu, wybitnym uczonym, wielkim Polkiem i Europejczykiem. Na trwale zapisał się w historii Polski i Europy.