Jak prawidłowo przygotować złom do sprzedaży? Praktyczny poradnik
Metalowe odpady powstają w najróżniejszych okolicznościach. Wymagają one odpowiedniej utylizacji, ale – przy okazji – można na nich zarobić kilka dodatkowych złotych. Pozostaje jeszcze kwestia, jak przygotować niepotrzebne rzeczy np. ze stali, nim zawieziesz je na skup złomu. W tym artykule, podpowiadamy, co należy zrobić. Przeczytaj go teraz!
Rodzaje złomu – co można sprzedać?
Części ze starego pojazdu, rury, baterie łazienkowe i zbrojenia wykute ze ścian, niepotrzebne już przewody… Codziennie do punktów skupujących odpady metalowe trafiają tony różnych śmieci. Wiele osób jednak nie wie, co dokładnie można sprzedać w takim miejscu. Nierzadko więc oddają powstały złom na PSZOK, gdzie jest po prostu utylizowany. Tymczasem – na wybranych metalach da się zarobić – i to niemałe pieniądze.
Przyjrzyjmy się jednak, co trafia do takiego punktu. Skupy złomu przyjmują najróżniejsze wyroby metalowe, w tym m.in.:
- aluminiowe puszki,
- stare okucia i zbrojenia budowlane,
- niepotrzebny już sprzęt AGD, wykonany w zdecydowanej części z metalu,
- rury od ogrzewania czy wodno-kanalizacyjne,
- żaluzje,
- blachy (np. z dachu),
- silniki…
… i wiele innych odpadów, jakie mogą być ponownie przetworzone. Ponadto przedmioty przyjmowane przez skupy można podzielić według metali, w tym np.:
- żelazne (żelazo, żeliwo i stal),
- nieżelazne (miedź, cynk, ołów, cyna, wolfram, aluminium, tytan).
Warto wiedzieć, że te należące do drugiej kategorii dodatkowo dzieli się jeszcze na ciężkie i lekkie. Tak duże zróżnicowanie odpadów skłania do wyciągnięcia jeszcze jednego wniosku – powinny być one odpowiednio rozdzielone.
Segreguj metale
Podstawa to oddzielenie metali żelaznych od nieżelaznych. To wymóg wielu skupów. Jak rozróżnić je od siebie? Jest na to prosty sposób – wystarczy, że masz w domu magnes. Z jego użyciem możesz sprawdzić, czy masz do czynienia ze stopem zawierającym żelazo (tzw. ferromagnetycznym), czy bez niego. W pierwszym przypadku magnes będzie przyciągał dany przedmiot. Taki zabieg znacznie ułatwi Ci dalsze postępowanie.
Kolejny punkt to rozdzielenie metali wewnątrz tych dwóch grup. To trudniejsze zadanie, ale metale zwykle rozpoznaje się po ich barwie i plastyczności. Przykładowo:
- miedź jest ruda (a dodatkowo dość miękka),
- brąz i mosiądz wpadają w brąz lub żółty,
- aluminium cechuje srebrzysta barwa, lekkość i wysoka plastyczność.
Natomiast między żeliwem a stalą występują wyraźne różnice. Pierwszy wymieniony stop zwykle ma odcień szarości lub bieli, charakteryzuje się kruchością i twardością. Stalowe zaś mają kolory od srebrnego po szary i zwykle są bardziej elastyczne.
Dlaczego segregacja jest ważna? Łatwiejsze przetwarzanie to jedna strona medalu. Oprócz tego – rozdzielone i pogrupowane odłamki metalowe można sprzedać za wyższą cenę, co stanowi duży atut dla sprzedającego.
Wyczyść złom
To, co wpływa na wycenę, jaką oferuje skup złomu, to także czystość odpadów metalowych. Z tego powodu zawsze, przed udaniem się do takiego punktu, warto usunąć z prętów, sprężyn czy innych elementów zanieczyszczenia. Chodzi m.in. o ślady farby, resztki betonu, emalie, farby czy izolację (w przypadku kabli).
Dlaczego to istotne? Z kilku powodów. Z jednej strony – zanieczyszczenia czy zbędne części zwiększają masę złomu, co bywa korygowane na niekorzyść sprzedającego. Z drugiej – usuwanie ich to dodatkowe koszty dla skupu, co również zostaje uwzględnione przy wycenie. Niektóre firmy wymagają wprost, aby dostarczone przedmioty były oczyszczone.
Usuń niebezpieczne części
Oczyszczając złom, pamiętaj, że ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo. Niezależnie, czy decydujesz się na odbiór złomu, czy samodzielne przewiezienie go na miejsce zbiórki – postaraj się zidentyfikować i usunąć ostre krawędzie (np. tępiąc je, zaginając czy zabezpieczając w inny sposób), zabezpiecz właściwie oleje i związki chemiczne, a także metale ciężkie, obecne np. w akumulatorach czy urządzeniach elektronicznych przed wydostaniem się na zewnątrz. To ważne z perspektywy ochrony osób oraz środowiska.
Chcesz oddać złom? Zgłoś się do skupu złomu Car Plac
Kierując się powyższymi wskazówkami, na pewno dobrze przygotujesz odpady metalowe do sprzedaży. Jeśli natomiast szukasz w Poznaniu miejsca, gdzie oddasz je do utylizacji, a przy tym – uzyskasz atrakcyjną wycenę – sprawdź ofertę skupu złomu Car Plac. Więcej informacji na temat tego punktu znajdziesz na stronie firmy.