Jak prawidłowo układać panele - najważniejsze informacje
Panele podłogowe to chętnie wybierany rodzaj wykończenia podłóg ze względu na trwałość, walory estetyczne oraz łatwość montażu. W przypadku tej ostatniej kwestii nie można być jednak zbyt pewnym odniesienia sukcesu, gdyż bez odpowiedniego przygotowania i rozplanowania układanie paneli może być istną drogą przez męki. Zobacz, jak układać panele podłogowe, aby uzyskać zadowalający efekt.
Przygotowanie i zaplanowanie prac
Montowanie paneli podłogowych uznawane jest za czynność łatwą i niewymagającą szczególnych umiejętności. Nie można jednak podejść do tego "z marszu", gdyż mimo wszystko jest to praca typowo wykończeniowa. Przed rozpoczęciem układania paneli podłogowych koniecznie trzeba przygotować wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, a także dokładny plan działania, bez którego ani rusz!
Rozrysowanie planu
Na początek należy zdecydować jak układać panele podłogowe: wzdłuż czy wszerz. Jest to kwestia stricte estetyczna, ponieważ kierunek układania paneli wpływa na optyczne poszerzenie lub wydłużenie pomieszczenia. Zazwyczaj panele podłogowe kładzie się prostopadle do okna, zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych, ale wybór należy do Ciebie.
Następnie trzeba dokonać pomiarów i wyliczyć ile dokładnie paneli podłogowych będziesz potrzebować. Weź pod uwagę dylatacje, czyli niewielkie odstępy od ścian, futryn i rur grzewczych. Szczelina dylatacyjna powinna wynosić minimum 10 mm, a wyznaczysz ją za pomocą plastikowych lub drewnianych klinów dystansowych.
Panele podłogowe zmieniają swoją objętość w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, stąd konieczność dylatacji. Również z tego względu przed rozpoczęciem montażu panele należy pozostawić w pozycji poziomej w danym pomieszczeniu na 48 godzin, aby te mogły się zaaklimatyzować.
Lista narzędzi i materiałów
Przed układaniem paneli podłogowych konieczne będą dość spore zakupy. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zdarza Ci się czasem majsterkować w domu, to prawdopodobnie wiele z niezbędnych produktów i narzędzi, będziesz już miał. A oto, czego będziesz potrzebować:
- panele podłogowe - w ilości odpowiadającej wyliczonym metrom kwadratowym podłogi z 10% zapasem,
- folia paroizolacyjna,
- izolacja akustyczna - korek, filc lub pianka,
- masa szpachlowa,
- masa akrylowa,
- taśma klejąca,
- listwy przypodłogowe i przejściowe,
- sznurek traserski lub łata,
- piła tarczowa lub wyrzynarka,
- nożyk,
- calówka,
- kątownik stolarski,
- kliny dystansowe,
- gumowy młotek,
- dobijak,
- stalowy zaczep,
- sękownik - przyda się przy wycinaniu otworów na rury grzewcze,
- zagłębiarka.
Układanie paneli podłogowych krok po kroku
Po minimum 48 godzinach aklimatyzacji paneli w pomieszczeniu, mając wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, można wreszcie przystąpić do działania. Zobacz, jak wykonać prawidłowy montaż paneli podłogowych krok po kroku!
1. Przygotowanie podłoża
Podłoże pod panele podłogowe musi być czyste, suche i równe. Układanie paneli podłogowych na nierównym podłożu to ryzyko ich przesunięcia lub, co gorsza, pęknięcia. W celu sprawdzenia płaskości podłoża skorzystaj ze sznurka traserskiego lub łaty. Nierówności do 3 mm na metr bieżący nie będą stanowić problemu, ale powyżej tej wartości, należy sięgnąć po płynną samopoziomującą się masę szpachlową. Zaczekaj do całkowitego wyschnięcia masy i przejdź do kolejnego kroku.
2. Ułożenie folii paroizolacyjnej oraz podkładu
Nałóż pasy folii paroizolacyjnej w taki sposób, aby nachodziły na siebie na 10-20 cm i sklej je taśmą klejącą. Zewnętrzne brzegi należy wywinąć i docisnąć do ściany - powinny wychodzić na około 10 cm. Następnie nanieś warstwę wybranego materiału do izolacji akustycznej bezpośrednio na folię paroizolacyjną. Najlepiej zrobić to tak, aby łączenia poszczególnych materiałów nie nakładały się na siebie. Podkład izolujący nie powinien nachodzić na ścianę a jedynie do niej przylegać.
*W przypadku paneli z laminatu nie trzeba nakładać warstwy wygłuszającej, ponieważ mają one zintegrowaną warstwę izolującą.
3. Ułożenie pierwszego rzędu paneli podłogowych
Zanim ułożysz pierwszy rząd paneli, weź pod uwagę ewentualną konieczność ich przycięcia oraz szczeliny dylatacyjne. Jeśli masz już panele o odpowiedniej szerokości, układaj je, łącząc krótsze boki, obciętą krawędzią do ściany. Pióro jednego panelu należy umieścić we wpuście kolejnego pod kątem około 70 stopni, a następnie opuścić i docisnąć do podłogi. Ostatni panel pierwszego rzędu prawdopodobnie będzie wymagał przycięcia.
4. Przycinanie i układanie kolejnych paneli podłogowych
W tym kroku układanie paneli podłogowych jest kontynuacją kroku poprzedniego, ale trzeba pamiętać, że zaczyna się go od kawałku po docięciu ostatniego panelu. Każdy kolejny pas paneli spinaj z poprzednim. Jeśli wolisz, możesz je łączyć pojedynczo - płyta po płycie. Złączone szeregi dobij gumowym młotkiem z pomocą drewnianej kostki. Panele podłogowe w ostatnim rzędzie prawdopodobnie będą wymagały docięcia wzdłuż dłuższej linii. Zanim to zrobisz, odmierz szerokość szczeliny dylatacyjnej i dopiero później dotnij panele.
5. Prace wykończeniowe
Po montażu paneli podłogowych należy przystąpić do prac wykończeniowych, bez których elegancka podłoga nie ma prawa bytu. W pierwszej kolejności należy odciąć nożykiem wystającą folię paroizolacyjną i wyciągnąć kliny dystansowe. W miejscu szczelin zamontuj listwy - użyj listew przypodłogowych wzdłuż ścian oraz przejściowych w miejscach łączenia z innym rodzajem podłoża.
Newralgiczne miejsca
Niestety nie każde pomieszczenie jest pozbawione utrudnień, nawet jeśli podłoże wydaje się być idealnie płaskie. Mowa tutaj o miejscach newralgicznych, przy których trzeba się nieco więcej napracować. Jak więc zamontować panele przy ościeżnicach i rurach grzewczych, aby nie zaburzyć estetyki wnętrza?
Rury grzewcze
Obecności rur grzewczych nie da się zignorować. Choć jest to element przeszkadzający w naszej idealnej wizji, trzeba go potraktować na równi z resztą przestrzeni. Tak więc, aby ułożyć panele podłogowe wokół rur, należy wyciąć w nich otwory o odpowiednim wymiarze - średnica otworu powinna wynosić o 10 mm więcej niż średnica rury. Po wycięciu otworów należy przeciąć je przez środek, a następnie ułożyć z przodu i z tyłu, i połączyć (trochę jak puzzle). Jeśli chcesz, możesz przykryć te miejsca rozetami maskującymi.
Ościeżnice
Innym newralgicznym punktem jest ościeżnica. Aby zamontować panele podłogowe w tym miejscu, skróć futrynę o grubość panelu wraz z izolacją, a następnie wsuń pod nią panel - ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku ościeżnicy drewnianej. Z metalową nie da się tak zrobić, dlatego tutaj należy wyciąć wgłębienie w panelu i dopasować do futryny.
Montaż paneli podłogowych Poznań
Układanie paneli podłogowych nie jest nadzwyczajnie trudne, jednak faktem jest, że bez odpowiedniego przygotowania i zacięcia do tego typu pracy, efekt może być niezadowalający. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności, radzimy skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Wejdź na: panele Poznań i zleć montaż paneli podłogowych ekipie fachowców, która zajmuje się tym na co dzień, wykonując różne projekty. W ten sposób zaoszczędzić swój czas - być może także nerwy - a na dodatek będziesz mieć pewność, że podłoga w Twoim domu będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzyłeś