Własna firma na studiach: Wyjątkowe możliwości i wyzwania
Studenci jeszcze w czasie edukacji mogą zająć się rejestracją firmy. Jest to doskonała propozycja skierowana do osób, które odpowiednio wcześnie chcą zacząć rozwijać się w konkretnej dziedzinie oraz tworzyć bazę swoich klientów. Nie zawsze po zakończeniu studiów można mieć pewność odnośnie do podjęcia dobrze płatnej pracy. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na opcję, jaką jest własna firma na studiach.
Własna firma dla studentów - czy warto?
Atutem tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z pomocy:
- Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości,
- Aniołów Biznesu
oraz innych instytucji, które służą dofinansowaniem dla osób, które nadal się edukują.
Dzięki PUP osoby, które studiują zaocznie, mogą otrzymać dodatkowe dotacje. Jest to możliwe dopiero po okresie 3 miesięcy prowadzenia własnej działalności. Przyznana kwota może wynosić od 4-6 krotności wynagrodzenia. Student nie będzie zobowiązany do oddania tej kwoty pod warunkiem, że od rejestracji firmy jego działalność przetrwa minimum rok.
Jest to opcja skierowana do studentów dziennych z tego względu, że oni nie mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne.
Inną opcją finansowej pomocy, która jest skierowana dla studentów dziennych oraz zaocznych jest ubieganie się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wówczas przez okres 12 ostatnich miesięcy nie można prowadzić firmy. Kwota dofinansowania to do 40 000 zł na osobę.
Firmę niekoniecznie należy zakładać samodzielnie. Można skorzystać z pomocy konsultantów, na temat których więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Opłaty dla studentów, którzy prowadzą działalność gospodarczą
Opłaca się rejestrować firmę na studiach, ponieważ osoby są zwolnione z opłacania składki na ZUS. Konieczne jest jednak opłacanie składek na ubezpieczenia:
- rentowe,
- wypadkowe,
- emerytalne,
- zdrowotne.
Sami mogą zadecydować o tym, czy chcą opłacać składkę chorobową.
Opłacanie składek na ZUS przez osoby, które prowadzą pierwszą działalność gospodarczą, jest konieczne także w trakcie ich uwagi. Przysługuje im jednak możliwość skorzystania z tzw. ,,małego ZUS-u". Wówczas przez okres pierwszych 24 miesięcy można opłacać niższe składki.
Opłaty wliczane w koszty prowadzenia firmy
Studenci, którzy podjęli studia po założeniu własnej działalności gospodarczej, w koszty jej prowadzenia mogą wliczyć także opłaty związane z czesnym. Aby jednak tak się stało, należy studiować kierunek, który jest zgodny z profilem działalności. Oprócz tego w większości przypadków dopuszczalne są finanse i rachunkowość, marketing, czy zarządzanie.
Do kosztów firmy zaliczyć można:
- koszty dojazdu na uczelnię,
- realizację kursów językowych, pod warunkiem że podjęło się współpracę z zagranicznym kontrahentem lub też dzięki ukończeniu takiego kursu było to możliwe,
- zakup pomocy naukowych, encyklopedii, literatury.
Należy mieć na względzie to, że założenie firmy jest darmowe, jednak nie można zapominać o innych wydatkach. Własna działalność dla studenta to możliwość poszerzenia horyzontów i nabycia doświadczenia przez kolejne lata. Nie można jednak zapomnieć o opłacaniu księgowości. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie biura lub osoby kompetentnej i znającej się na swojej pracy.
W każdym momencie można skorzystać z księgowości online. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online. Dzięki temu samodzielnie można przekonać się o tym, czy jest to opcja, która zadowala konkretnego studenta w związku z własną firmą na studiach. Zawsze także należy mieć na uwadze stawki za skorzystanie z tej opcji.
Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że koszty księgowości są wpisane w koszty działalności gospodarczej. Dzięki temu można mieć pewność odnośnie do tego, że koszty podatku dochodowego przez pierwsze miesiące nie będą zbyt wysokie. Warto więc dbać o realizację kosztów, które są zasadne i dodatkowo mają wpływ na to, że daną kwotę można przeznaczyć na rozwój firmy, a nie opłacenie należnego podatku.