Czy hyperloop zrewolucjonizuje logistykę?
O technologii hyperloop zrobiło się głośno w 2012 roku, gdy miliarder Elon Musk (założyciel przedsiębiorstw takich jak Tesla Motors czy SpaceX) przedstawił swój projekt innowacyjnego systemu transportowego. W jego koncepcji hyperloop ma być kapsułą poruszającą się w tunelu próżniowym, co pozwala na przemieszczanie osób lub ładunków nawet z prędkością dźwięku. Nad projektami podobnych, ultranowoczesnych środków transportu pracuje się obecnie w wielu krajach na świecie — robią to zarówno prywatni inwestorzy, jak i zespoły finansowane z budżetów państw. Rozwój tej technologii kreśli obiecujące perspektywy nie tylko dla transportu pasażerskiego, lecz również logistyki.
Hyperloop, czyli kolej przyszłości — na czym polega ta technologia?
Hyperloop bywa nazywany koleją próżniową. Określenie to ukute zostało na podstawie sposobu, w jaki miałby poruszać się ten środek transportu. W koncepcji hyperloop kluczową rolę odgrywają dwa elementy — kapsuła przewożąca pasażerów lub ładunki oraz zamknięty tunel, w panuje częściowa próżnia. Znajdująca się wewnątrz takiej rury kapsuła miałaby się unosić, wykorzystując zjawisko lewitacji magnetycznej.
Dzięki swojej konstrukcji technologia ta pozwalałaby przemieszczać się z prędkością dźwięku, a nawet wyższą — panująca w tunelu próżnia oraz fakt, że kolej porusza się bez styku z torem, przyczyniają się do zlikwidowania wpływu dwóch kluczowych oporów, czyli oporu powietrza oraz siły tarcia. Obecnie nad technologią kolei próżniowej pracuje nie tylko firma Elona Muska, lecz również wiele przedsiębiorstw na całym świecie, w tym polska spółka o nazwie Nevomo.
Hyperloop w logistyce — zalety kolei próżniowej
Najważniejszą potencjalną korzyścią płynącą z zastosowania technologii hyperloop naturalnie byłaby możliwość superszybkiego transportowania ludzi oraz ładunków. Przemieszczanie towarów tym środkiem istotnie wpłynęłoby na skrócenie czasu trwania tego procesu, co naturalnie miałoby przełożenie na widoczne zwiększenie wydajności całego łańcucha dostaw. W czasach, gdy tak ważne staje się dbanie o minimalizowanie wpływu działalności na środowisko naturalne, hyperloop byłby szczególnie atrakcyjną alternatywą dla podróżujących na długich dystansach tradycyjnych środków transportu — kontrolując ciśnienie wewnątrz tunelu, można ograniczyć wykorzystanie energii przez system transportowy.
Nowoczesna logistyka — krok w stronę maksymalizacji wydajności
Technologia hyperloop jest stale w fazie rozwoju i na urzeczywistnienie, a później na upowszechnienie się tej koncepcji z pewnością przyjdzie nam jeszcze poczekać. Obiecujące perspektywy płynące z jej zastosowania sprawiają, że świat logistyki pilnie śledzi kolejne kroki na drodze do rozpoczęcia wykorzystywania jej jako środka transportu. Współczesne technologie już od lat rewolucjonizują łańcuch dostaw, przedsiębiorcy nieustannie dbają więc o modernizowanie swoich środków transportu oraz przestrzeni przemysłowych i magazynowych, przygotowując je na nadejście kolejnych unowocześnień. Zaawansowane przestrzenie logistyczno-przemysłowe projektuje i buduje na przykład firma Panattoni. Więcej informacji na temat aktualnej działalności tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.