Cisza i spokój w Poznaniu – w jakich miejscach warto zamieszkać, by uniknąć miejskiego zgiełku?
Poznań nie należy do najbardziej zielonych miast w Polsce, choć i tutaj można znaleźć tereny obfitujące w bujną zieleń, drzewa i wodę. Naramowice czy Starołęka to z pewnością dobry wybór dla osób preferujących sąsiedztwo parków, łąk czy lasów. Jakimi dzielnicami warto się zainteresować? Którym inwestycjom mieszkaniowych w Poznaniu warto się przyjrzeć?
Mieszkania Poznań – zielone dzielnice Poznania
W ubiegłorocznym Rankingu Zielonych Dzielnic portalu Otodom wzięto pod lupę zielone tereny w Poznaniu z rozróżnieniem na dzielnice. Kryteria, jakimi się kierowano, to pokrycie koronami drzew, wskaźnik roślinności oraz dostępność terenów zieleni.
Jeśli chodzi o pokrycie koronami drzew, to pod tym względem królują dzielnice Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Krzyżowniki-Smochowice oraz Ławica i Sołacz. Najmniej drzew jest w podmiejskich dzielnicach, takich jak Szczepankowo, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo i Fabianowo-Kotowo. Właściwie niewiele więcej drzew znajduje się w centrum Poznania w dzielnicach, takich jak Stare Miasto, Jeżyce czy Łazarz.
Biorąc pod uwagę wskaźnik roślinności, to mieszkańcy dzielnicy Antoninek-Zieliniec-Kobylepole znowu mogą się cieszyć największą ilością zieleni. Wysoki wskaźnik roślinności odnotowano również w otoczeniu domów i rezerwatu przyrody na osiedlach Kiekrz, Głuszyna czy Morasko i Umultowo. Jak to często bywa, najmniej roślin znajduje się w centrum, w tym przypadku na Starym Mieście, Łazarzu i Jeżycach.
Dostępność terenów zielonych, a zarazem rekreacyjnych, jest obecna ponownie na terenie dzielnicy Antoninek-Zieliniec-Kobylepole oraz w sąsiedztwie dużych parków i lasów na Miłostowie, Zawadach-Komandorii, na Ławicy, Łacinie i Śródce-Ostrowie Tumskim. Najmniejszy dostęp do zielonych terenów panuje z kolei na osiedlach Szczepankowo-Spławie-Krzesinki oraz Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo.
Podsumowując dane z Rankingu Zielonych Dzielnic w Poznaniu[1], najbardziej obfitującymi w zieleń osiedlami są Antoninek-Zieliniec-Kobylepole (pkt 3,58/5), Kiekrz (pkt 3,31/5) oraz Ławica (pkt 3,3/5). Najmniej zielonymi dzielnicami są z kolei Jeżyce (pkt 2,62/5), Łazarz (pkt 2,62/5) i Stare Miasto (pkt 2,68/5).
Mieszkania dla rodzin w Poznaniu – więcej zielonych osiedli?
Poza wyżej wymienionymi osiedlami i dzielnicami warto wyróżnić także takie obszary, jak Naramowice czy Starołęka, które nie odbiegają wyraźnie od czołówki rankingu, a dodatkowo oferują dostęp do przecinającej miasto rzeki Warty.
Murapol Zielony Żurawiniec to inwestycja zlokalizowana na Naramowicach pomiędzy rezerwatem przyrody Zielony Żurawiniec a pięknymi łąkami nadwarciańskimi, które stanowią główne miejsce spacerowe dla okolicznych mieszkańców. Dużą zaletą jest również uruchomiona w ubiegłym roku nowa linia tramwajowa na Naramowice, która pozwala sprawnie dotrzeć do centrum.
– W ramach Murapol Zielonego Żurawińca powstaje łącznie 5 budynków z blisko 500 lokalami mieszkalnymi. To wspaniałe miejsce dające wytchnienie od miejskiego zgiełku centralnych osiedli. Ponad połowa mieszkań została już sprzedana, co świadczy o wysokim zainteresowaniu zielonymi terenami na poznańskich Naramowicach – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Atrakcyjne mieszkania w Poznaniu, oferujące zieleń i spokój, można również znaleźć na wyżej wspomnianej Starołęce, która zajmuje wysoką pozycję w Rankingu Zielonych Dzielnic na podstawie sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców.
Murapol Osiedle Verde i Murapol Nowe Miasto to inwestycje położone na styku dzielnic Starołęka, Rataje i Żegrze. Nieopodal płynie Warta, a wzdłuż jej brzegu rozciąga się Las Dębiński, jeden z najbardziej cenionych zieleńców w mieście z uwagi na swoją wartość przyrodniczą. W pobliżu inwestycji znajduje się również Park Osiedle Armii Krajowej z kortem tenisowym i wybiegiem dla psów.
Na terenie wyżej wymienionych poznańskich osiedli Grupy Murapol zaprojektowano rozwiązania w rytmie „eco” i jeszcze bardziej sprzyjające propagowaniu zieleni w mieście. Chodzi przede wszystkim o stację ładowania pojazdów elektrycznych oraz stojaki rowerowe dla osób preferujących niskoemisyjne środki transportu. Wdrożenie Home Management System w budynkach i możliwość korzystania z urządzeń inteligentnego domu w mieszkaniach pozwala zmniejszyć ponadto zużycie energii nawet o 29 proc. w skali roku. Lokale mieszkalne są wyposażone także w filtry antysmogowe w nawiewnikach okiennych, które eliminują alergeny, kurz i zanieczyszczenia powietrza z wnętrz.
[1]https://blog.otodom.pl/wp-content/uploads/2022/04/Ranking-zielonych-dzielnic.pdf