Poznański rynek pracy 2023. Jak zmieni się zapotrzebowanie pracodawców?
Choć w wielu rejonach Polski możemy zaobserwować stosunkowe spowolnienie gospodarcze, stolica Wielkopolski i poznański rynek pracy zdają się przeczyć jakiemukolwiek kryzysowi. Poznań już od wielu lat może pochwalić się typowym rynkiem pracownika, gdzie to pracodawca zmaga się z problemem zapełnienia luk w kadrze pracowniczej, a kandydat ma spore możliwości negocjowania najkorzystniejszych warunków zatrudnienia. Jak kształtuje się poznański rynek pracy w 2023 roku i jaką pozycję na nim zajmuje pracownik?
Praca w Poznaniu – przegląd lokalnego rynku pracy
Poznań to lokalne centrum gospodarcze i niezwykle ważny ośrodek kulturowy, handlowo-usługowy i turystyczny. Świetną pozycję na poznańskim rynku pracy wykształciła sobie także branża edukacyjna. Miasto może pochwalić się znaczącym udziałem kapitału zagranicznego, którego efektem są nowe inwestycje na lokalnej mapie. Potencjał stolicy województwa wielkopolskiego dostrzegli przede wszystkim inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanów Zjednoczonych. To oni stoją za wieloma międzynarodowymi korporacjami, które zapewniają miejsca pracy mieszkańcom Poznania i okolic.
Praca Poznań dostępna jest nie tylko dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale także osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. Osoby zainteresowane poszerzaniem swoich kwalifikacji, zdobywaniem nowych umiejętności czy po prostu rozwijaniem kariery zawodowej, mają ogromne szanse na zatrudnienie w przemyśle, handlu czy usługach. Co więcej – jeden z najniższych poziomów bezrobocia w całym kraju, perspektywy rozwoju i całkiem niezłe warunki pracy sprawiają, że Poznań tworzy jeden z najatrakcyjniejszych rynków pracy w Polsce.
Tendencje na poznańskim rynku pracy w 2023 roku
Poznański rynek pracy przyciąga pracowników z całego kraju i nie ma w tym niczego dziwnego. Już od wielu lat na tle gospodarczego zaplecza Polski to właśnie Wielkopolska i jej stolica plasują się w absolutnej czołówce regionów mogących poszczycić się najniższą stopą bezrobocia. Choć z miesiąca na miesiąc możemy zauważyć niewielkie wahania zarówno w kontekście liczby osób bezrobotnych, jak i ludności aktywnej zawodowo, niezmiennie Poznań jest miastem, które na mapie Polski wyróżnia się znakomitą kondycją lokalnego rynku pracy. Według danych Urzędu Statystycznego w Poznani, stopa bezrobocia w lutym 2023 roku kształtowała się na poziomie zaledwie 1,1 proc. W porównaniu ze stopą bezrobocia rejestrowanego w Polsce, która wynosiła 5,5 proc., tendencja na poznańskim rynku pracy uspokaja i zadowala.
Czy to oznacza jednak, że każdy kandydat gotowy podjąć zatrudnienie spełni swoje zawodowe marzenia właśnie w stolicy Wielkopolski? Choć oferty pracy Poznań dają ogromne możliwości dla osób z różnym wykształceniem kierunkowym, niekiedy warunki pracy oferowane przez pracodawców nie są zgodne z oczekiwaniami kandydatów. Decyzja o podjęciu zatrudnienia u danego przedsiębiorcy zapada najczęściej z uwzględnieniem dodatkowych benefitów, finansowego docenienia czy chociażby szans i możliwości awansu w strukturach firmy. W związku z tym praca w Poznaniu jest efektem swego rodzaju walki pracodawców o wykwalifikowanego pracownika. Firma, która zaoferuje więcej, plasuje się na wygranej pozycji, co jest cechą charakterystyczną tzw. rynku pracy pracownika.
Wyzwania związane z dostępnością kwalifikowanej siły roboczej – kto znajdzie pracę w Poznaniu?
Poznański rynek pracy jest zarazem rynkiem nieco specyficznym. Oferuje ogromne możliwości rozwoju zawodowego, a oferty pracy Poznań skierowane są do kandydatów z różnym wykształceniem czy doświadczeniem w zawodzie, jednak problemem okazuje się tutaj dostępność kwalifikowanej siły roboczej. Najlepszym dowodem świadczącym o deficycie lokalnych specjalistów są chociażby wyniki badania Barometr zawodów, pokazujące zapotrzebowanie kadrowe okolicznych pracodawców. Zatem, jak wyglądają prognozy na 2023 roku?
Z największym deficytem pracowników mierzą się branże IT, transportowa i medyczna. Poszukiwani są między innymi projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, a także lekarze, pielęgniarki i położne.
Brakuje również osób gotowych do podjęcia pracy w edukacji. W niektórych przypadkach deficyt podyktowany jest brakiem kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje, ale równie często to warunki pracy oferowane przez pracodawców nie są atrakcyjne dla poszukujących pracy.
Co więcej, wysokie zapotrzebowanie na poznańskim rynku pracy możemy zaobserwować także w handlu, administracji i księgowości, gastronomii czy budownictwie. To właśnie w tych sektorach możliwa jest praca od zaraz w Poznaniu czy chociażby praca dodatkowa Poznań. Co ciekawe, poznański rynek pracy zmaga się natomiast z nadwyżką specjalistów z zakresu meteorologii, geologii i geografii.
Jakie są perspektywy rozwoju dla studentów i absolwentów na poznańskim rynku pracy?
Poznań jest bez wątpienia jednym z najsilniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Analizując dostępność rynku pracy w Poznaniu, ale także profil absolwentów wkraczających na ten rynek, możemy zauważyć, że nie zawsze ich wykształcenie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców. Taka sytuacja z jednej strony zmusza pracodawców do coraz większego zaangażowania w poszukiwanie pracowników, a z drugiej – uniemożliwia młodym rozpoczęcie kariery i zdobycie cennego doświadczenia w wybranej profesji. Niemniej, co do zasady poznańscy absolwenci wyróżniają się wysoką aktywnością zawodową i stosunkowo szybko podejmują zatrudnienie.
Co ciekawe, młodzi bardzo często rejestrują się w urzędzie pracy nie w celu znalezienia zatrudnienia, ale również uzyskania wsparcia w zakresie finansowanych form aktywizacji. Studenci czy absolwenci poznańskich szkół chętnie korzystają z możliwości odbycia stażu, szkolenia czy chociażby pozyskania dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Ich otwartość i gotowość do zaistnienia na rynku pracy, w połączeniu z perspektywami, jakie oferuje Poznań, pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Poznańscy pracodawcy mają sporo możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie młodych talentów spośród grona studentów i absolwentów wyższych uczelni.