Jakie wybrać mydła antybakteryjne?
Zastanawiasz się, czy warto zmienić tradycyjne mydło na antybakteryjne? Taki preparat pozwoli Ci na jeszcze skuteczniejsze pozbycie się zanieczyszczeń i drobnoustrojów z Twoich dłoni. Szczególnie warto o tym pomyśleć w domu z dziećmi, gdzie pojawia się problem z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi czy wirusowymi. Dlatego dowiedz się, jakie wybrać mydła antybakteryjne, aby były skuteczne i delikatne dla skóry.
Jak działa mydło antybakteryjne?
Zanim dowiesz się, jakie wybrać mydła antybakteryjne, to zwróć uwagę na sam sposób działania tego środka czystości. Po wykorzystaniu mydła dochodzi do reakcji chemicznej zwanej zmydlaniem. Bierze w niej udział kwas tłuszczowy, wodorotlenek potasu, sód oraz inne składniki o antybakteryjnym działaniu. Dzięki temu, że mydło łączy się z wodą, to jest w stanie zwalczać cząsteczki brudu, które bardzo często mają charakter tłuszczowy. Pokazuje to też skuteczność środków czystości w zwalczaniu drobnoustrojów.
Jakie są rodzaje mydeł antybakteryjnych?
Mydło w kostce
Klasyczna forma mydeł antybakteryjnych jest bardzo popularna w domach, gdzie tylko kilka osób z niego korzysta. Taka forma jest naprawdę wygodna w użytkowaniu, a do tego częściej może mieć bardziej naturalny skład. Zwróć jednak uwagę na to, że mydło w kostce nie sprawdzi się w ogólnodostępnych łazienkach. Mogą wtedy powstać na jego powierzchni groźne formy bakterii, które następnie będą przenoszone na dłonie.
Mydło w płynie
Zależy Ci na tym, żeby mydła antybakteryjne były wygodne w użytkowaniu? W takim razie zdecyduj się na płynną wersję, która świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w ogólnodostępnych łazienkach. Oczywiście dużą zaletą jest komfort podczas nakładania, a także możliwość aplikowania odpowiedniej ilości produktu. Zwróć również uwagę na łatwość spieniania, co umożliwia, przedostanie się środka antybakteryjnego nawet w trudno dostępne miejsca. Jednocześnie mydło w płynie może być mniej wydajne, jeśli będzie nieumiejętnie wykorzystywane.
Mydło w piance
Kolejną ciekawą opcją jest antybakteryjne mydło w piance. Warto wziąć pod uwagę ten produkt zarówno do domowego, jak i publicznego użytku. Na pewno na uwagę zasługuje wysoka wydajność i wygoda użytkowania, bo od razu otrzymujesz spieniony preparat. Co się z tym wiąże, nie potrzeba użycia tak dużej ilości wody, jak w przypadku poprzednich form. Warto pamiętać tylko o tym, że pianka nie spłukuje się tak łatwo, jak mydło w płynie, co zapewnia skuteczniejsze mycie. Jednocześnie może też dłużej utrzymywać się na skórze, a tym samym podrażniać, o czym powinny pamiętać osoby o wrażliwej skórze.
Jaki skład mają mydła antybakteryjne?
Antybakteryjne mydło ma przede wszystkim skutecznie usuwać zanieczyszczenie i drobnoustroje, które mogą osadzać się na dłoniach. Zazwyczaj są to: kurz, tłuste osady, brud, bakterie i wirusy. Takie zanieczyszczenia mogą bytować na naskórku, a bez odpowiedniej higieny są z łatwością przenoszone na twarz, jedzenie itp. Dlatego tak ważne jest to, żebyś stosował mydła antybakteryjne o odpowiednim składzie. Najważniejsze są:
- środki powierzchniowo czynne – mają za zadanie usunięcie standardowych zanieczyszczeń, jakie osadzają się na powierzchni dłoni;
- roztwór spirytusu – bezpieczne stężenie alkoholu jest niezbędne, jeśli chcesz, by mydło skutecznie zwalczało bakterie i wirusy;
- substancje nawilżające – mają za zadanie nawilżyć skórę dłoni, co jest bardzo ważne ze względu na ochronę przed alkoholem, gdyby tych składników nie było w mydle, to ręce mogłyby być przesuszone i szorstkie.