Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu pompy ciepła?
Montaż pomp ciepła staje się coraz bardziej popularny w wielu Polskich miastach takich jak np. Poznań ze względu na liczne oszczędności, jakie generuje dla nas ten system grzewczy. Czy jednak każdy jest w stanie skutecznie zainstalować pompy ciepła? Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu pomp ciepła i na co trzeba zwrócić uwagę?
Wadliwe pompy ciepła czy zła instalacja?
Osoby zainteresowane montażem pomp ciepła często mówią, że słyszały na ich temat różne opinie od znajomych i sąsiadów, którzy mieli złe doświadczenia z urządzeniami – nie nagrzewają się, zużywają dużo prądu itp. Główną przyczyną tych problemów jest zazwyczaj nieprawidłowa instalacja. Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór niezawodnego sprzętu. Dostawcy pomp ciepła nigdy nie powinni używać urządzeń, które nie zostały wybrane specjalnie dla Twojego budynku. Firma zajmująca się montażem pomp ciepła powinna także oferować swoim klientom przede wszystkim kompleksową obsługę a w tym także profesjonalne doradztwo i ewentualny serwis. Ze względów praktycznych najlepiej zatrudnić fachowców z dużym doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Aby osiągnąć jak najszybszy zwrot Twojej inwestycji, decydując się na firmę zajmującą się montażem pomp ciepła koniecznie postaw na taką, w której pracują sami doświadczeni instalatorzy. Dobrym przykładem jest firma Solarcon, gdzie doświadczeni eksperci nie tylko pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła dopasowany do Twojego domu, ale posiadają także wszelkie niezbędne uprawnienia do ich montażu.
Jakie uprawnienia są niezbędne do montażu pomp ciepła?
Zgodnie z ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Ustawa):
- instalacja - dla urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła z substancjami kontrolowanymi oznacza połączenie dwóch lub więcej elementów, lub obiegów zawierających/przeznaczonych do przechowywania czynnika chłodniczego w postaci substancji kontrolowanej, która jest montowana w celu działania w miejscu eksploatacji. Dotyczy to również podłączania przewodów czynnika chłodniczego układu w celu zamknięcia obiegu.
To tyle, jeśli chodzi o twardą definicję. Jak to wygląda w praktyce? Zgodnie z ustawą o OZE certyfikacje OZE są wymagane dla pomp ciepła wykorzystujących czynnik chłodniczy HFC z odpowiednim napełnieniem. Nieprzestrzeganie może skutkować karami administracyjnymi zarówno dla klienta, jak i instalatora. Ponieważ pompy ciepła dzielą się na pompy ciepła typu monoblok i split, sprawdźmy, do której montażu z nich wymagane są specjalne dodatkowe uprawnienia.
Pompy ciepła Monoblock i Split
Jeżeli chodzi o montaż pomp ciepła typu monoblok, to ich specjalna instalacja nie jest wymagana, ponieważ urządzenie jest dostarczane w pełni zmontowane i z obiegiem czynnika chłodniczego skonfigurowanym przez producenta. Oznacza to, że nie ma żadnych dodatkowych certyfikatów ani pozwoleń na pracę przy montażu i sprzedaży tego typu pomp ciepła poza standardowymi uprawnieniami oraz że proces ten nie wymaga więcej niż I zezwolenia Grupy SEP na nadzór i eksploatację w zakresie instalacji.
W przeciwieństwie do Pompy Ciepła MONOBLOK prawidłowe podłączenie i uzupełnienie Pomp Ciepła SPLIT w czynnik chłodniczy (jeśli fabrycznie jest go za mało) nie jest już takie proste. Takie instalacje muszą być wykonywane przez zespół autoryzowanych techników serwisowych zgodnie z definicją. Ostatecznie oznacza to, że pracownicy firmy zajmującej się montażem pomp ciepła będą musieli posiadać certyfikat dla przedsiębiorców F-GAZ.
Dodatkowe uprawnienia
Oprócz I zezwolenia Grupy SEP i certyfikatu F-Gaz instalatorzy pomp ciepła mają możliwość zostania specjalistą ds. OZE (Renewable Energy Solutions) w Unii Europejskiej. Aby uzyskać certyfikat, należy albo ukończyć odpowiednie wykształcenie, albo posiadać udokumentowane doświadczenie zawodowe. Następnie trzeba przejść odpowiednie szkolenie i zdać egzamin u organizatora, który jest powiązany z Urzędem Dozoru Technicznego. Certyfikat jest ważny przez pięć lat od daty jego wydania.