Pompa ciepła - montaż w 14 dni w Wielkopolsce!
W czasach kryzysu związanego z dostępnością gazu i paliw kopalnych mamy coraz większe obawy czy będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki bytowania w naszym domu. Funkcjonowanie bez ciepłej wody oraz ogrzewania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym może nam spędzać sen z powiek. Czy istnieje zatem rozwiązanie, które pozwoli nam uzyskać niezależność i poczuć się bezpiecznie?
Pompa ciepła - alternatywa dla tradycyjnego pieca
Pompy ciepła w Polsce zyskały na popularności w ostatnich latach, chociaż na świecie są stosowane z powodzeniem już od bardzo dawna. Jest to najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, które pozwoli zapewnić ciepłą wodę oraz ogrzewanie w Twoim domu. Wyróżniamy dwa rodzaje pomp ciepła - powietrzne i gruntowe. Pierwsze rozwiązanie jest wykorzystywane częściej ze względu na szybszy oraz tańszy proces montażu a podobne efekty uzyskiwane podczas użytkowania. Gruntowa pompa ciepła jest droższym rozwiązaniem, jednak jej działanie opiera się na działaniu wód gruntowych, które mają stale wysoką temperaturę. Pompy ciepła są lepszą alternatywą dla tradycyjnych pieców, ponieważ są bardzo bezpieczne i praktycznie bezobsługowe. Nasza rola kończy się na ustawieniu na panelu sterowania temperatury, jaką chcemy mieć w pomieszczeniach.
Montaż pompy ciepła - krok po kroku
Jak wygląda cały proces montażu pompy i ile czasu zajmuje? Pierwszym krokiem jaki powinniśmy uczynić jest kontakt z firmą specjalizującą się w montowaniu pomp ciepła. Montażem pompy ciepła w województwie wielkopolskim zajmuje się wiele przedsiębiorstw, jednak warto zdecydować się na sprawdzoną i mającą wieloletnie doświadczenie na rynku firmę. Energy Hydro zajmuje się montażem pomp ciepła między innymi w Poznaniu i Kaliszu. Po telefonicznym kontakcie zostaną do naszego domu wysłani specjaliści, którzy pomogą nam wybrać odpowiedni sprzęt do potrzeb naszego domu, zostanie wykonany audyt oraz niezbędne pomiary. Klient powinien otrzymać pełne wsparcie we wszelkich formalnościach. Wszystkie elementy pompy zostają dostarczone do klienta z wewnętrznego magazynu, także okres oczekiwania na sprzęt skraca się do minimum. Następnie przychodzi moment na wizytę instalatorów. Całość trwa około 14 dni od momentu zaakceptowania projektu. Okres gwarancji na pompę ciepła w zależności od wybranego modelu wynosi od 2 do 7 lat, ale istnieje możliwość rozszerzenia gwarancji, zapewniając sobie wieloletnie, bezproblemowe używanie pompy ciepła.
Zalety pomp ciepła
Pompy ciepła posiadają wiele cech, które sprawiają, że warto jest je wybrać zamiast tradycyjnego pieca. Do najważniejszych zaliczyć możemy:
- bezobsługowość,
- bezpieczeństwo,
- obniżenie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę,
- uzyskanie względnej niezależności energetycznej - zwłaszcza po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych,
- kotłownia staje się czystym pomieszczeniem, ponieważ nie musimy już składować węgla lub drewna,
- niska awaryjność,
- ochrona środowiska.
Czy pompa ciepła jest polecana tylko dla nowopowstałych budynków?
Co prawda dobrze jest uwzględnić posiadanie pompy ciepła już na etapie budowy budynku, ponieważ możemy wtedy efektywniej rozplanować przestrzeń i rozkład pomieszczeń. Przy pompie ciepła nie potrzebujemy miejsca do składowania opału a samo pomieszczenie, w którym ma znajdować się instalacja nie wymaga dużych wymiarów i specjalnych zabezpieczeń w postaci np. drzwi o wysokiej klasie ognioodporności. Najwięcej zyskamy, jeżeli montaż pompy ciepła przeprowadzimy z równoczesnym montażem paneli fotowoltaicznych, co też jest łatwiejsze do uwzględnienia na etapie projektowania i budowy domu. Nie jest jednak prawdą, że pompa ciepła nadaje się jedynie do nowych budynków. Pompą ciepła z powodzeniem możemy zastąpić nasz stary piec. Aktualnie na ten cel można pozyskać specjalne dofinansowania rządowe. Firma zajmująca się montażem pompy powinna pomóc we wszelkich formalnościach, aby takie dofinansowanie klient mógł uzyskać. Montaż pompy sprawi, że nasze rachunki staną się niższe a my wpłyniemy pozytywnie na jakość powietrza w naszej najbliższej okolicy.