KOBIETY POWINNY SPRAWDZAĆ SWOJĄ PŁODNOŚĆ
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z istnienia schorzeń i zaburzeń, które mogą pokrzyżować plany macierzyńskie. Co więcej, Polki coraz później decydują się na dziecko, a upływający czas również nie sprzyja płodności. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość oraz jakość komórek jajowych i trudniej zajść w naturalną ciążę. Właśnie z tego chociażby powodu warto zastanowić się nad zrobieniem badania AMH sprawdzającego rezerwę jajnikową. Analiza hormonu antymüllerowskiego (AMH) pomaga określić pozostały potencjał rozrodczy kobiety. Wykonać je można w Klinice Bocian w Poznaniu.
Czym jest rezerwa jajnikowa?
Przyjmuje się, że wiek jest najważniejszym czynnikiem warunkującym płodność kobiety. Dlaczego zatem jest on tak bardzo istotny? Otóż ma dużo wspólnego z rezerwą jajnikową, czyli tzw. potencjałem rozrodczym jajników. Rezerwa ta określa liczbę pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, które są zdolne do przeobrażenia się w komórki jajowe. Interesującym faktem jest to, że każda dziewczynka rodzi się już z pewną pulą tych pęcherzyków, jednak wraz z upływem czasu zaczyna ich ubywać, aż do chwili, gdy kobieta zakończy swój okres rozrodczy. Warto też pamiętać o tym, że rezerwa jajnikowa zaczyna istotnie się obniżać po około 35 roku życia. Dlatego młodsze kobiety mają też większe szanse na powodzenie w staraniach o dziecko. Jednak trzeba uważać, bowiem zdarzają się przypadki, że owa pula pęcherzyków jajnikowych wyczerpuje się znacznie szybciej, wobec czego nawet dwudziestolatka może mieć już problemy z zajściem w ciążę. Stąd tak ważne jest, żeby każda kobieta regularnie badała się u ginekologa i sprawdzała swoją rezerwę jajnikową, jeżeli w przyszłości chce zostać mamą. Odpowiednio wcześnie wykryte zaburzenia, pozwalają niejednokrotnie podjąć działania, które uchronią kobietę przed niepłodnością.
Kiedy wykonać badanie AMH?
O badaniu AMH, czyli badaniu poziomu hormonu antymüllerowskiego, powinna na pewno pomyśleć kobieta, która od dłuższego czasu zmaga się z problemem zajścia w ciążę z partnerem. Nie jest to jednak jedyny powód, ponieważ zaleca się je również profilaktycznie u pań, które nie są jeszcze na etapie myślenia o dziecku. Dlaczego? Z jednego prostego powodu. Dzięki badaniu można sprawdzić swoje potencjalne szanse na macierzyństwo oraz dowiedzieć się, czy ta rezerwa przypadkiem nie jest już za mała, wówczas do rozważenie pozostaje przyspieszenie decyzji o planowaniu ciąży, a jeżeli są wskazania medyczne zamrożenie komórek jajowych. Test AMH pomaga też wykryć różne schorzenia mogące wpłynąć negatywnie na płodność takie jak np. zespół policystycznych jajników (PCOS) i przedwczesne wygasanie funkcji jajników (POF/POI).
Jakie czynniki mogą zmniejszać AMH?
Poza wiekiem AMH może zmniejszać się pod wpływem urazów jajnika, urazów strukturalnych, urazów chemicznych, czyli takich spowodowanych chemioterapią lub radioterapią, urazów spowodowanych przebytymi chorobami, a także przez endometriozę. W przypadku trudności z zajściem w ciążę spowodowanych zbyt niskim AMH warto skonsultować się ze specjalistą leczenia niepłodności, który pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.
Gdzie udać się na badanie AMH w Poznaniu?
Opiekę doświadczonych ginekologów, jak i wykonanie wiarygodnego badań AMH zapewnia Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77a. W celu wykonania badania należy się umówić na dogodny termin. Test AMH przeprowadza się poprzez pobranie od pacjentki próbki krwi, która zostaje niezwłocznie poddana analizie w laboratorium, które również znajduje się na miejscu w Klinice Bocian. Dzięki temu próbka nie będzie narażona na czynniki zewnętrzne takie jak transport i długi czas przechowywania. Badanie AMH można zrealizować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, ponieważ nie ma on wpływu na poziom hormonu. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać ani być na czczo. Wyniki są dostępne po ok. 1 godzinie.
W przypadku chęci umówienia się na badanie AMH w Klinice Bocian w Poznaniu należy kontaktować się telefonicznie z placówką pod numer telefonu: +48 61 635 00 55 lub pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..