Na czym polega dieta wysokobiałkowa Dukana i kto nie powinien jej stosować?
Dieta Dukana nazywana inaczej białkową jest to dieta, która stosowana jest na odchudzanie. Jej głównym składnikiem jest białko. Z ilu etapów składa się dieta Dukana? Czy jest zdrowa dla organizmu? Czy ma jakieś skutki uboczne?
Dieta wysokobiałkowa- co to takiego?
Dieta Dukana umożliwia odchudzanie, gdyż w w trakcie jej przebiegu obniża się kaloryczność posiłków. Jest to tak zwana dieta redukcyjna. Głównym jej składnikiem jest białko. W trakcie jej trwania należy pić dużo wody i ograniczyć tłuszcze i węglowodany. Dieta Dukana dzieli się na kilka faz w trakcie których spożywa się konkretne produkty. Powoduje ona, że masa ciała spada szybko, przez co mogą pojawić się skutki uboczne. Przed rozpoczęciem diety Dukana należy skonsultować się z lekarzem, gdyż nie dla każdego ten sposób odchudzania będzie dobry i zdrowy.
Faza uderzeniowa
Dieta Dukana składa się czterech etapów różniących się czasem trwania oraz produktami, które należy jeść. Pierwszy etap nazywany jest fazą uderzeniową i trwa około 7 dni. W skład produktów, które można jeść w tym czasie wchodzą produkty mięsne z małą zawartością tłuszczu oraz nabiał. Je się m.in. gęś, jaja, czy wątróbkę. Ta faza dostarcza organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych. W tym okresie w diecie brakuje błonnika pokarmowego, co może powodować brak koncentracji albo problemy z jej utrzymaniem. Organizm jest także wyraźnie przemęczony.
Faza naprzemienna
Druga faza zwana naprzemienną może trwać do kilkunastu miesięcy. Jej długość jest zależna od liczby kilogramów, których osoba stosująca dietę chce się pozbyć. W trakcie jej trwania produkty z fazy uderzeniowej stosuje się na przemian z niektórymi warzywami. Można włączyć w tę fazę także otręby owsiane.
Faza utrwalenia
Trzecia faza nazywana jest fazą utrwalenia. Jej długość zależy od liczby zrzuconych kilogramów. Na każdy kilogram przypada 10 dni. Wchodzą tutaj produkty z błonnikiem, takie jak warzywa, owoce, otręby i pieczywo. Dodaje się także ser żółty i pieczone mięso. Należy jednak pamiętać, żeby nowe produkty wprowadzać powoli i w niewielkich ilościach. Raz w tygodniu trzeba zastosować się do diety proteinowej.
Faza stabilizacji
Ostatnim etapem diety wysokobiałkowej jest faza stabilizacji. Jest to proces, w którym przechodzi się do standardowego odżywiania sprzed wprowadzenia diety. Jednak kluczem do utrzymania wagi jest zastosowanie raz w tygodniu fazy uderzeniowej. Stosowanie się do tej zasady powinno trwać do końca życia. Dzięki temu waga zostanie utrzymana i nie powstanie efekt jojo, który jest powrotem do wagi sprzed zastosowania diety.
Dieta Dukana - czy jest zdrowa?
Dieta Dukana nie należy do najzdrowszych i może powodować problemy zdrowotne, dlatego nie zaleca się jej u osób starszych, ani chorych. Powinna być stosowana jedynie pod okiem specjalisty i na bieżąco monitorowana. W związku z brakiem błonnika w diecie, w organizmie powstają zaparcia, które mogą przyczyniać się do groźniejszych chorób. Konsekwencją diety Dukana mogą być także niedobory pokarmowe. Organizm może mieć braki wapnia, selenu, manganu, magnezu oraz witamin. Zbyt duża ilość białka jest też niekorzystna dla nerek.