Jak zorganizować czas na trening przy małym dziecku?
Obowiązki rodziców często bywają porównywane do pracy na pełen etat, a przecież i tak w pełni nie oddaje to ogromu pracy, jaki muszą oni włożyć w opiekę nad dzieckiem. Rano, po południu, czy może w środku nocy – jeśli maluch potrzebuje pomocy, rodzic musi być na nią gotowy. Jak w takich okolicznościach znaleźć odrobinę czasu dla siebie i zająć się treningiem? Jedno rozwiązanie to poproszenie kogoś o opiekę nad maluchem na czas wyjścia na siłownię. Alternatywą jest jednak cała masa ćwiczeń, które można wykonywać razem z dzieckiem.
Kiedy ćwiczyć, opiekując się dzieckiem?
Młodym mamom często zaleca się wykonywanie codziennych treningów podczas gdy maluch śpi. W rzeczywistości może to być jednak co najmniej trudne. Chociaż małe dzieci mogą kilkukrotnie drzemać w ciągu dnia, rzadko przesypiają całą noc, przez co opiekujący się nim rodzice również potrzebują częstego odpoczynku. W domu jest także cała masa innych obowiązków, jak choćby sprzątanie czy przygotowanie posiłku, którymi warto się zająć podczas drzemki dziecka.
Kiedy więc ćwiczyć, jeśli czas, który maluch przesypia podczas dnia, to za mało? Ciekawą propozycją treningu na świeżym powietrzu są ćwiczenia wykonywane podczas spaceru. Dzieci siedzące w wózku zwykle są spokojne, mogąc obserwować otaczający je świat. To dobra okazja, żeby założyć wygodne buty i plecak sportowy zamiast obijającej się o biodra torby. Pozwoli to na spokojny trucht z wózkiem, a nawet proste ćwiczenia takie jak wykroki albo skłony w towarzystwie malucha.
Istnieje także możliwość zaangażowania dziecka w ćwiczenia. Na podłodze wystarczy rozłożyć miękkie maty do treningu. Małe dzieci mogą się na nich swobodnie bawić, do czego warto podrzucić im kilka ulubionych zabawek. Wiele maluchów z zainteresowaniem obserwuje swoich rodziców wykonujących różne ćwiczenia. Warto zaopatrzyć się w akcesoria takie jak na przykład taśma fitness, która z jednej strony urozmaici trening, z drugiej zyska uwagę malucha przez swoją elastyczną strukturę.
Jakie ćwiczenia można wykonywać razem z maluchem?
Przy bardzo małym dziecku, które jedynie leży na macie i przygląda się ćwiczeniom, wykonać można praktycznie każdy stacjonarny trening, nawet z użyciem profesjonalnego sprzętu sportowego. Oczywiście w dużej mierze zależy to od konkretnego dziecka, jego charakteru i ulubionych sposobów na spędzanie czasu. Większość ćwiczeń zalecanych do wykonywania razem z dzieckiem w jakiś sposób je angażuje, dzięki czemu maluchy pozostają spokojniejsze. Zwykle chętniej spędzają one aktywnie czas ze swoim opiekunem, niż jedynie mu się przyglądają.
W jakich ćwiczeniach może uczestniczyć małe dziecko? Przykładem mogą być tradycyjne brzuszki, podczas których malucha sadza się na własnym brzuchu. Każde podniesienie się rodzica to radość na twarzy dziecka, które łapie z nim kontakt wzrokowy, a nawet mu kibicuje.
Z małym dzieckiem leżącym na macie można wykonywać także pompki. Najlepiej położyć malucha twarzą do siebie wyżej, niż własne dłonie. Każda tak wykonana pompka będzie zbliżeniem do dziecka, które z pewnością zareaguje na to uśmiechem.
Z dzieckiem, które potrafi już samodzielnie utrzymywać równowagę, można wykonywać także wykroki. Maluch posadzony na udzie będzie cały czas na tyle blisko swojego opiekuna, aby czuć się w pełni bezpiecznie, a jednocześnie jego ruchy zmuszą go do balansowania własnym ciałem.
Zalety treningów z dziećmi
Wiele młodych mam rozpoczyna treningi z maluchami po to, aby móc zadbać o formę po ciąży i możliwie szybko wrócić do utraconej kondycji czy sylwetki. Co ważne, z tego rodzaju ćwiczeniami nie należy się zanadto spieszyć. Żeby były one w pełni bezpieczne, powinien upłynąć czas połogu, który po cesarskim cięciu może sięgać nawet do 12 tygodni. Swój stan zdrowia i ewentualne obawy należy konsultować z lekarzem i fizjoterapeutą.
Jakie zalety, poza powrotem do formy, może nieść ze sobą trenowanie z dzieckiem? Ćwiczenia pomagają wprowadzić urozmaicony plan dnia, w którym maluch może liczyć na aktywną zabawę z rodzicem. Z drugiej strony ćwiczenia mogą pomóc także samym rodzicom, którzy trenując, pozbywają się stresu i innych negatywnych emocji. Co więcej, regularne treningi w towarzystwie dziecka przyczyniają się do budowania zdrowych nawyków, w tym nie tylko u obserwującego wszystko malucha, ale także u rodziców powoli odnajdujących się w swojej nowej życiowej roli.