RYNEK NOWYCH MIESZKAŃ W POZNANIU
Poznań ze względu na swoje atuty i wielkość przyciąga nie tylko turystów, ale także studentów z różnych miejsc Polski. Poza tym popularność miasta przyciąga również licznych inwestorów, którzy lokują tutaj swoje środki. Jak wygląda rynek nowych mieszkań w Poznaniu?
W Poznaniu działa ponad 120 firm deweloperskich krajowych, międzynarodowych, regionalnych i lokalnych. Oferują oni swoim klientom różnorodne pod względem wielkości, ale także architektury nowe mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym. Ceny na tym rynku są stosunkowo stabilne, ale mają lekką tendencję ku wzrostowi.
Co buduje się w Poznaniu?
W Poznaniu buduje się nowoczesne apartamenty, budynki wielorodzinne, ale także bardziej kameralne osiedla. Pod tym względem miasto dorównuje tym największym ośrodkom w kraju. Największe zapotrzebowanie jakie zgłaszają klienci dotyczy budownictwa wielorodzinnego. Stad też deweloperzy idą za potrzebami klientów i budują najwięcej właśnie tego typu osiedli. Wielorodzinne osiedla znajdują się praktycznie we wszystkich dzielnicach miasta. Jednak nie tylko buduje się tutaj typowe nowe mieszkania. Otóż miasto posiada również szeroką ofertę apartamentów zaprojektowanych w inwestycjach typu willi miejskich. Takiego typu nieruchomości są nie tylko dobrze skomunikowane z centrum miasta, ale także łączą w sobie koncepcję zamieszkania w prywatnym domu. Wynika to z tego, że do tych nieruchomości przynależą przydomowe ogródki.
W centrum i dzielnicach przyległych do centrum miasta buduje się również nieruchomości o podwyższonym i wysokim standardzie. Są to zarówno modernistyczne obiekty, jak również budowane są na dawnych terenach przemysłowych, lub też znajdują się w zrewitalizowanych kamienicach.
W ostatnich latach zyskują na popularności nowe apartamenty inwestycyjne – w celach wynajmu krótko i długoterminowego. Przeznaczone są one dla studentów lub także dla podróżujących służbowo. Jest to koncepcja mikroapartamentów, aparthoteli bądź prywatnych akademików. Dostępne są również w ofercie deweloperów przestronniejsze apartamenty dla tych grup łączące również zaplecze usługowe i rekreacyjne.
Gdzie powstają nowe mieszkania w Poznaniu?
Deweloperzy budują nowe mieszkania praktycznie we wszystkich dzielnicach miasta i na terenach podmiejskich. Najwięcej mieszkań w różnych częściach miasta oferuje rynek pierwotny.
Charakter nowych mieszkań i osiedli jest bardzo zróżnicowany w Poznaniu. W centralnych dzielnicach miasta nieruchomości mają charakter historyczny i są ciekawym kąskiem inwestycyjnym. W ofercie nowych mieszkań od dewelopera w tych centralnych dzielnicach mamy wiele apartamentowców, kameralne inwestycje typu willi miejskich i kompleksy mieszkaniowe o podwyższonym standardzie.
Również popularne, ale bardziej dostępne cenowo znajdziemy nowe mieszkania w takich dzielnicach jak: Grunwald Północ, Jeżyce czy Winiary. Natomiast najbardziej dostępne pod względem ceny można znaleźć nowe mieszkania w takich dzielnicach jak: Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria, Starołęka – Minikowo – Marlewo, czy też Morasko – Radojewo.
Jakie są ceny nowych mieszkań w Poznaniu?
Ceny nowych mieszkań w Poznaniu są najbardziej stabilne pośród największych miast w Polsce. Są one umiarkowane, a także niższe niż w największych miastach regionalnych tj. Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Pomimo tego, ceny systematycznie rosną, choć w niewielkim stopniu. Najtańsze nowe mieszkania w stanie deweloperskim można kupić w obrębie dzielnic krańcowych tj. Morasko – Radojewo. Jeśli zależy nam na najniższych cenach nowych mieszkań to należy ich szukać pod Poznaniem w takich miejscowościach jak np. Komorniki, Baranowo, Plewiska czy Swarzędz.
Z kolei na drugim biegunie, czyli najwyższe ceny nowych mieszkań znajdziemy w obrębie takich dzielnic jak: Stare Miasto, Wilda, Jeżyce, Górczyn czy Łazarz.
Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania od dewelopera to trzeba jeszcze doliczyć koszty wykończenia mieszkania jak również jego wyposażenia. Dobrą wiadomością przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera jest to, że nie musimy uiścić podatku od czynności cywilnoprawnych. Taką daninę trzeba uiścić w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, a wynosi on 2% od wartości nieruchomości.