JAKIE SĄ POPULARNE KIERUNKI NA STUDIA ZAOCZNE?
Jakie kierunki na zaoczne
Wiele osób wybierających się na studia posiada jeden problem. Niekiedy chęci poprzedzone są np. brakiem czasu, czy nie możnością uczęszczania na zajęcia w trybie dziennym. Wtedy opcją dla takich osób mogą być studia zaoczne, które łatwiej można pogodzić z pracą, domem, czy ogółem swoją codziennością.
Jeżeli zastanawiasz się jakie kierunki studiów zaocznych są ostatnimi czasy popularne, oraz jakie są wady i zalety studiów zaocznych, przeczytaj ten poradnik!
Studia zaoczne - co to jest
Studia zaoczne, lub, innymi słowy, niestacjonarne polegają na uczęszczaniu w zajęciach bez konieczności przebywania na nich w trybie codziennym. Główna różnica, jaka różni studia zaoczne, od stacjonarnych jest właśnie taka, że zaoczne odbywają się zazwyczaj w formie zjazdów co weekendowych. Natomiast jak każdy zapewne wie, stacjonarne polegają na przebywaniu na uczelni codziennie.
Najczęściej na studia zaoczne uczęszcza się w takie dni jak sobota i niedziela, czasami piątek, sobota, niedziela, itp. Co ważne, każdy student studiów zaocznych ma takie same prawa jak student studiów dziennych.
Różnice pomiędzy programem studiów dziennych, a zaocznych
Sam program jest porównywalny i student uczęszczający na zajęcia w trybie zaocznym nie będzie zbytnio "poszkodowany" taką formą nauki, jaką wybrał. Jedynie można zauważyć, że program niekiedy może być nieco skondensowany, głównie ze względów czasowych, oraz czas, jaki wykładowca może przeznaczyć na studenta będzie krótszy.
Wiele uczelni oferujących studia zaoczne, traktuje studentów tak samo i np. profesorowie, czy naukowcy pełniący dyżury w tygodniu, będą również pełnili je w weekendy, podczas zajęć zaocznych.
Koszty studiów zaocznych
Należy pamiętać, że znaczna większość kierunków studiów niestacjonarnych prowadzonych w Polsce jest płatna. Jest to jedna z głównych różnic pomiędzy obydwoma rodzajami studiów. Co za tym idzie, studia zaoczne są świetną alternatywą dla osób, które pracują, bądź zajmują się dzieckiem itp., a chciałyby jednak się kształcić.
Oczywiście jak można się domyślić, w przypadku takich osób studia dzienne odpadają z gry. Druga strona medalu jest taka, że każda osoba wybierająca się na studia zaoczne, ma na pewno większą możliwość opłacania takowej nauki, poprzez, chociażby to, że na co dzień pracuje.
Koszty, jakie ponosi się za studia zaoczne, są różne i najlepiej tę kwestię sprawdzić na stronie danej uczelni, którą jesteśmy zainteresowani. Przyjmuje się jednak, że średnio za semestr w przypadku niektórych kierunków należy zapłacić około kilkuset złotych. Oczywiście istnieją również droższe studia zaoczne, do jakich np. można zaliczyć profil MBA.
MBA są to studia zaoczne, przeznaczone głównie dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, a także menedżerów, lub po prostu osób chcących w przyszłości zajmować stanowiska kierownicze.
Absolwenci MBA po ukończeniu nauki, mogą zyskać ogromną przewagę konkurencyjną, oraz zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Wadą tychże studiów jest ich cena, która w wielu przypadkach może wynosić nawet kilka tysięcy złotych za semestr. Czas trwania takich studiów to dwa semestry i odbywają się one właśnie w trybie niestacjonarnym, czyli zaocznym.
Studia niestacjonarne - najpopularniejsze kierunki studiów
Nie trzeba chyba nikomu mówić, że wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji życiowych. Jest tak w przypadku studiów stacjonarnych, jak i zaocznych. Aktualnie jest naprawdę mnóstwo kierunków studiów do wyboru, jednak czym się kierować przy ich wyborze, aby później nie żałować?
Wybór nie jest do końca taki prosty, często młodzi ludzie kierują się głosem serca, lub marzeniami z dzieciństwa itp. Na studiach dziennych na pewno osoby kandydujące mają większą możliwość wyboru, a w przypadku studentów zaocznych jest nieco inaczej.
Osoba kandydująca na studia niestacjonarne to często taka, która posiada już pracę, co za tym idzie, wybór kierunku kształcenia może być uwarunkowany właśnie posiadaną pracą i chęcią np. awansu. Bardzo dobrym przykładem mogą być właśnie studia Executive MBA. Dla przykładu osoba będąca menedżerem chcąca więcej osiągnąć w swoim życiu zawodowym, jeżeli zdecyduje się właśnie na studia MBA, zrobi duży krok w tymże kierunku.
Najpopularniejsze kierunki na studia niestacjonarne
Oto lista najczęściej wybieranych kierunków studiów:
l Informatyka,
l Zarządzanie,
l Psychologia,
l Ekonomia,
l Prawo,
l Finanse i rachunkowość,
l Automatyka i robotyka,
l Budownictwo,
l Pedagogika,
l Logistyka,
l MBA,
i inne. Oczywiście większość z tych kierunków posiada możliwość trybu zaocznego. Co więcej, każdy kandydat ma możliwość wyboru studiów zarówno I, jak i II stopnia. Kierunki na studia niestacjonarne są naprawdę szerokiego wyboru i wiele osób powinno znaleźć odpowiedni dla siebie.
Studia niestacjonarne- ich wady i zalety
Każde studia, tak samo i studia niestacjonarne mają swoje zalety oraz wady. Poniżej o nich przeczytasz.
Zalety
Zdecydowanie do zalet można zaliczyć ogromną swobodę, której nie mamy podczas studiowania stacjonarnego. Jest tak dlatego właśnie, że osoby pragnące studiować mogą połączyć zdobywanie doświadczenia zawodowego z nauką.
Kolejną rzeczą, jaką można uznać za plus, jest otoczenie, z jakim będziemy mieli do czynienia na studiach zaocznych. W większości przypadków będą to osoby w średnim wieku, które są konkretnie nastawione na zdobywanie wiedzy i ukończenie wybranego przez siebie kierunku.
W przypadku studiów dziennych może być nieco inaczej, choćby ze względu na młode osoby, które, krótko mówiąc, mogły podjąć zły wybór odnośnie kierunku nauczania. Co za tym idzie, nauka w takim "zdeterminowanym" zespole będzie na pewno korzystniejsza. Oczywiście to nie reguła, gdyż i tutaj mogą zdarzyć się wyjątki.
Wady
Jeżeli chodzi o wady studiów niestacjonarnych, można wymienić na pewno to, że trzeba ponosić opłaty za pobieraną przez nas naukę. Nie chodzi tylko o koszty dojazdu itp. ale np. o opłaty ze semestr.
Kolejną wadą jest to, że niekiedy trzeba przyłożyć nieco więcej zaangażowania do samodzielnej nauki aniżeli w przypadku studiów dziennych. Po prostu czas, jaki będzie się spędzało na uczelni, może być zbyt krótki, aby wykładowca zdołał każdemu studentowi wszystko dokładnie wytłumaczyć.
Podsumowanie
Jak widać kierunki studiów, które można wybrać podczas chęci studiowania w trybie zaocznym są równie szerokie jak te, przeznaczone dla studenta studiów dziennych. Należy wziąć pod uwagę, że wybór studiów niestacjonarnych jest ważną decyzją, którą należy dobrze przemyśleć.
Zatem, wydział matematyki, informatyki, a może pedagogiczny? Czy już wiesz, co wybierzesz?