Przepowiednie stały się faktem! Nowy Ład zmorą dla przedsiębiorców
Nowy Polski Ład zaczął obowiązywać z dniem 1 stycznia. Według rządzących jest to program korzystny dla sporej ilości Polaków i co więcej, jest on bardziej sprawiedliwy. Głównym celem Nowego Ładu było wprowadzenie zmian w systemie podatkowym. Jak więc to dzisiaj wygląda? Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców
Nowy Ład nazywany jest przez wiele osób rewolucją podatkową. I należy im przyznać rację, bo zamieszanie w tej kwestii jest naprawdę spore. Nie ma się też co dziwić, że przedsiębiorcy są w tym wszystkim zagubieni i nie wiedzą za bardzo, co mają zrobić w danej sytuacji. Ze względu na wprowadzone zmiany, księgowi oraz przedsiębiorcy już przed nowym rokiem spędzili bardzo dużo czasu, aby zapoznać się z nowymi przepisami. 2022 rok jest szczególnie ciężki dla nas wszystkich. Nowy Ład miał być bardziej sprawiedliwy i korzystniejszy, ale jak na razie tego nie widać. Przedsiębiorcy, aby utrzymać swój biznes, zmuszeni są podwyższać ceny za oferowane przez siebie produkty czy usługi. Doprowadza to niestety do tego, że nawet te osoby, które miały zyskać na Nowym Polskim Ładzie, stracą, ponieważ pieniądze, które będą mieć, będą musieli wydać na opłaty i jeszcze inne potrzebne do życia rzeczy. Przejdźmy jednak do szczegółów. Jakie zmiany w podatkach czekają przedsiębiorców? Otóż od tego roku osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru 3 rodzaje opodatkowania. Podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz skala podatkowa na zasadach ogólnych. Kiedyś możliwe było także rozliczanie się w formie karty podatkowej. Dzisiaj już tej możliwości nie ma. A jedynymi osobami, które nadal będą mogły korzystać z tej formy opodatkowania, są te osoby, które korzystały z karty podatkowej w poprzednim roku.
Formy opodatkowania dostępne dla przedsiębiorców w 2022 roku
Jak zostało wspomniane wcześniej, przedsiębiorcy mają do wyboru 3 formy opodatkowania. Jeżeli chodzi o podatek liniowy, to stawka podatku wynosi tutaj 19%. Podatek liniowy rozlicza się od dochodów osiągniętych przez przedsiębiorcę. Natomiast jeśli chodzi o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to jak sama nazwa wskazuje, podstawą rozliczania jest tutaj przychód, a nie dochód tak jak to jest w przypadku podatku liniowego. Po wprowadzeniu Nowego Ładu obowiązują nowe stawki ryczałtu. Oczywiście uzależnione są one od rodzaju prowadzonej działalności. Jednak mogą one wynosić od 2% do 17%. Jeżeli chodzi o skalę podatkową na zasadach ogólnych, to stawka podatku wynosi tutaj 17% albo 32%. A zatem 17% stawka podatku będzie dotyczyła podatników, których próg nie przekracza 120 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy próg ten przekroczy 120 tysięcy złotych, podatnik będzie zobowiązany do stosowania 32% stawki podatku.
Jaki z tego wniosek?
Konkludując wszystkie te informacje, należy stwierdzić, że Nowy Ład to tak naprawdę wielki nieład. A sprawy z podatkami to wielka rewolucja. Wybór formy opodatkowania w tym roku nie jest łatwy dla nikogo. Tak jak wcześniej wybór ten sprawiał problemy osobom dopiero co rozpoczynającym swoje przedsiębiorcze działania, tak teraz każdy przedsiębiorca się z tym zmaga. Biuro księgowe Warszawa zatrudnia profesjonalnych księgowych, którzy wiedzą bardzo dużo na temat Nowego Ładu. Dzięki przeprowadzeniu analizy i oczywiście wiedzy będą w stanie wskazać najlepsze rozwiązanie dla danego przedsiębiorstwa. Jeśli nie wiesz co robić, biuro księgowe Warszawa stoi dla Ciebie otworem. Bo tak właściwie to lepiej poradzić się kogoś doświadczonego w kwestii podatków niż samemu zmagać się z tą całą sytuacją.