Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa
Rozdzielność majątkowa małżonków niesie za sobą różne skutki. Do jej ustanowienia w małżeństwie wiele przedmiotów majątkowych należy do majątku wspólnego, niektóre z nich – do tak zwanych majątków osobistych. Po ustaleniu rozdzielności sytuacja ta ulega zmianie, co powoduje sporo zamieszania. Mimo to wielu małżonków decyduje się na zmianę sytuacji i wprowadza rozdzielność majątkową. Robią to z różnych powodów – by uchronić finanse rodziny, by móc podejmować bardziej ryzykowne decyzje bez strachu i byt najbliższych czy też by uniezależnić się od małżonka. Niezależnie od przyczyn – warto znać różne skutki rozdzielności majątkowej w małżeństwie.
Co należy do majątku wspólnego, a co do majątków osobistych małżonków?
Na początek warto sobie uświadomić, że po zawarciu małżeństwa powstaje między małżonkami ustrój wspólnoty majątkowej. Określony jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wspólność ustawowa obejmuje m.in. wynagrodzenia małżonków, dochody z ich majątków czy środki z funduszu emerytalnego.
Tymczasem do majątków osobistych małżonków zaliczamy na podstawie art. 33 Kodeksu przedmioty nabyte przed ślubem, majątek dziedziczony lub otrzymany w darowiźnie, różne prawa majątkowe i inne, odszkodowania, nagrody za osobiste osiągnięcia, prawa autorskie i inne (warto zerknąć do przepisu i dokładnie prześledzić te kwestie).
Zasadniczo więc do majątku wspólnego wchodzi wynagrodzenie i dochody uzyskiwane przez małżonków już po zawarciu ślubu. Dopóki nie wprowadzą oni rozdzielności majątkowej, ich zarobki stanowią własność wspólną. W małżeństwie funkcjonują zatem równolegle trzy majątki – dwa osobiste oraz wspólny.
Dochody z działalności po ustanowieniu rozdzielności
Nieco trudności w interpretacji sprawia sytuacja, gdy jedno z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą. Wiadomo, że jego dochody wchodzą w skład majątku wspólnego, ale środki zainwestowane w tę firmę (jej zakup, nabycie środków trwałych, inwestycje w rozwój itd.) mogą już pochodzić z majątku osobistego lub też wspólnego. Jak wtedy wygląda kwestia podziału takiej firmy? Czy ona sama i dochody z niej przynależą tylko do jednego małżonka po ustanowieniu rozdzielności?
Warto wiedzieć, że jeśli działalność została nabyta (lub otwarta) z majątku wspólnego, to także po ustanowieniu rozdzielności i podziale majątku zostanie przypisana obojgu małżonkom. Trzeba o tym pamiętać. Kwestia ta bowiem wywołuje wiele kontrowersji, gdyż nieraz tylko mąż lub żona z pełnym zaangażowaniem walczyli o rozwój swojej firmy, pracowali w niej i dla niej.
Mimo wszystko rozliczenie takiej działalności nie jest łatwe, bo nie zawsze proste jest określenie, do kogo należą poszczególne składniki majątku. Najczęściej jednak po rozdzielności majątkowej firma staje się współwłasnością żony i męża – choć można ustalić inny podział.
Dalszym skutkiem jest to, że wszystkie dochody uzyskane w związku z tą działalnością, zgromadzone na rachunku firmowym, będą należały do majątku wspólnego – i podlegać będą rozliczeniu (a nie przypisaniu automatycznie do właściciela firmy).
Pieniądze te mogą być jednak bez przeszkód inwestowane w dalszy rozwój firmy czy też wykorzystywane na pokrycie bieżących kosztów. Należy podkreślić, że mimo iż działalność znajdzie się w majątku wspólnym, małżonek prowadzący ją będzie mógł samodzielnie dysponować środkami potrzebnymi do jej funkcjonowania.
Źródła:
- https://www.rozwodowy.pl/rozdzielnosc_majatkowa_intercyza,6,k.html