Dom energooszczędny. Jak wybrać odpowiedni projekt?
Budowanie domów energooszczędnych to nie tylko trend, ale również dostosowanie się do obowiązujących przepisów prawa, a w zasadzie normy WT 2021. Czym charakteryzuje się taki budynek? Jak wybrać odpowiedni projekt domu energooszczędnego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co oznacza, że dom jest energooszczędny?
Dom energooszczędny to według polskiego prawa budowlanego budynek, który charakteryzuje się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię w odniesieniu do standardowych budynków. Zgodnie z obowiązującą obecnie normą WT 2021 wszystkie nowo budowane domy w Polsce muszą być energooszczędne, co oznacza, że ich zapotrzebowanie na energię (Ep) nie może przekraczać 70 kWh/(m²/rok). Co więcej, przepisy określają również maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła, która wynosi:
- 0,2 W/(m²·K) w przypadku ścian,
- 0,3 W/(m²·K) w przypadku podłóg,
- 0,9 W/(m²·K) w przypadku okien zwykłych, a 1,1 W/(m²·K) w przypadku okien połaciowych,
- 0,15 W/(m²·K) w przypadku dachu.
Oczywiście hurtownie i składy budowlane dostosowały swoją ofertę do tych wymagań, jednak warto wiedzieć, że nie tylko zastosowane materiały mają wpływ na energooszczędność domu. Kwestia ta uzależniona jest bowiem również od architektury oraz orientacji budynku względem stron świata, w związku z czym bardzo ważny jest odpowiedni wybór projektu. Można tego dokonać korzystając ze strony DomoweKlimaty.pl.
Jak wybrać odpowiedni projekt domu energooszczędnego?
Warto mieć świadomość, że cechą charakterystyczną dla projektów domów energooszczędnych jest zwarta bryła. Takie rozwiązanie pozwala bowiem ograniczyć straty ciepła, które są najmniejsze, jeśli kubatura budynku jest prosta.
W związku z tym domy energooszczędne są zazwyczaj pozbawione elementów, które mogłyby wystawać poza obręb sześcienny budynku, czego przykładem może być np. balkon. W przypadku wyboru projektu domu energooszczędnego istotne jest również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Oznacza to, że od strony południowej powinna znajdować się część dzienna (salon, kuchnia), co pozwoli doświetlić oraz dogrzać budynek dzięki energii słonecznej. W nowoczesnych projektach obowiązuje również trend by od strony południowej umieszczać duże przeszklenia, które umożliwią dostęp do wnętrza promieniom słońca.
Podsumowując należy stwierdzić, że odpowiedni wybór projektu domu energooszczędnego to nie tylko dopasowanie do przepisów prawa, ale również redukcja późniejszych kosztów eksploatacji. Warto również wiedzieć, że wśród projektów domów energooszczędnych, które znajdują się na stronie DomoweKlimaty.pl znaleźć można budynki o powierzchni do 70 m², które można budować bez pozwolenia.