ZMIANY W OPŁATACH ZA ŚMIECI - SPRAWDŹ, CO SIĘ ZMIENIA OD 2022 ROKU
W sierpniu 2021 przyjęto ustawę, która wprowadza zmiany do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej zapisami zmieni się m.in. maksymalna stawka opłat dla budynków niezamieszkanych czy metoda obliczania wysokości opłat dla właścicieli domków rekreacyjnych. Ale to nie koniec zmian. Sprawdź, czy nowe przepisy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi dotkną także Ciebie.
Krótko o ustawie
Prezydent Andrzej Duda 21 sierpnia 2021 podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2021 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z zapewnieniami ustawodawcy wprowadzone zmiany mają ograniczyć wzrost kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustawa przewiduje także ustalenie maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obliczanej na podstawie metody „od ilości zużytej wody”, a także rezygnację z zasady zbiorowej odpowiedzialności za niesegregowanie odpadów w budynkach wielorodzinnych (za ostatnimi zmianami postulowali podobno zarówno przedstawiciele gmin, jak i sami mieszkańcy).
Sposoby ustalania wysokości opłat za odpady komunalne
Gminy mają do wyboru kilka metod ustalania wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych.
Dla nieruchomości zamieszkiwanych:
● od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość – taka metoda obowiązuje w Poznaniu
● od powierzchni nieruchomości,
● od ilości zużytej wody,
● za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa).
Dla nieruchomości niezamieszkałych: wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Poznaniu zależy od zadeklarowanej liczby odbiorów w danym miesiącu. Stawka za opróżnienie jednego pojemnika, niezależnie od rodzaju odpadów jest uzależniona od wielkości pojemników.
Dla nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych: ustalana jest roczna ryczałtowa stawka (za dany rok kalendarzowy bez względu na okres korzystania z nieruchomości).
Co się zmienia?
Najważniejsze zmiany w zakresie sposobu ustalania wysokości opłat oraz samych stawek:
● Podwyższona zostaje maksymalna stawka opłaty za odpady komunalne dla nieruchomości niezamieszkałych – 1,3% dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za pojemnik lub worek o pojemności 120 l. Za pojemniki lub worki o mniejszej, lub większej pojemności stawki opłat ustala się w wysokości proporcjonalnej do ich pojemności.
● Właściciele nieruchomości rekreacyjno-letniskowych będą mogli rozliczać się z opłaty śmieciowej jak właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli od pojemnika.
Indywidualne rozliczanie opłat za śmieci w blokowiskach
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, np. bloków, korzystają ze wspólnych pojemników do zbierania odpadów. Obowiązuje ich zasada odpowiedzialności zbiorowej. Gdy część mieszkańców nie segreguje śmieci, opłaty za gospodarowanie odpadami są naliczane według wyższej stawki, ustalonej przez radę gminy dla całej nieruchomości i wszystkich mieszkańców. Problem mają rozwiązać przepisy nowej ustawy.
Od stycznia 2022 mieszkańcy budynków wielolokalowych będą mogli być indywidualne rozliczani z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Ustawa przewiduje, że gmina w porozumieniu z właścicielem nieruchomości będzie mogła wdrożyć systemy, które pozwolą na rozliczanie poszczególnych mieszkańców z obowiązku selektywnego zbierania odpadów. Możliwe stanie się odejście od tzw. odpowiedzialności zbiorowej za nieselektywne zbieranie, która obowiązywała do tej pory.
O jakich systemach mowa? Na przykład o kodach kreskowych na workach, dzięki którym możliwa stanie się identyfikacja odpadów (ich frakcji) i przypisanie poszczególnym mieszkańcom. W przypadku braku segregacji mieszkańcy będą mogli być indywidualnie rozliczani i karani.
Inne, istotne zmiany w opłatach za gospodarowanie odpadami i gospodarce odpadami
● Ustalono maksymalną wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obliczanej na podstawie metody „od ilości zużytej wody” – 7,8% dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe (około 150 zł).
● Władze samorządowe mogą zadecydować o rzadszym odbiorze bioodpadów i odpadów zmieszanych z gmin wiejskich oraz części wiejskiej gmin miejsko-wiejskich.
● Gminy mogą weryfikować informacje z deklaracji na odpady komunalne (np. w celu potwierdzenia liczby mieszkańców gospodarstwa domowego), korzystając z różnych źródeł informacji (będących w ich posiadaniu).
● Minister Klimatu i Środowiska będzie mógł zezwolić na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na odstępstwa dla poszczególnych gmin w zakresie sposobu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (możliwość zbierania w jednym pojemniku tworzyw sztucznych, metali i szkła).
Ważne! Dodatkowe zmiany w opłatach za gospodarowanie odpadami w Poznaniu
Od 1 stycznia 2022 roku Poznań przestaje należeć do ZM GOAP (Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej). Od tego momentu wszelkie kwestie związane z gospodarowaniem odpadami będą należeć do obowiązków Urzędu Miasta Poznania. Ta zmiana pociąga za sobą konieczność złożenia nowych deklaracji śmieciowych (deklaracja o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi).
Od 1 stycznia 2022 właściciele nieruchomości, na których terenie powstają śmieci, będą musieli dokonywać opłat na nowy rachunek bankowy.
Jeśli chcesz złożyć deklarację śmieciową szybko i wygodnie, wypełnij elektroniczny formularz na stronie Przyjaznych Deklaracji: https://przyjazne-deklaracje.pl/poznan/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi/.