FIZJOTERAPIA PSÓW
Fizjoterapia zwierząt - jak powinna wyglądać?
Rehabilitacja zwierząt jest w Polsce dość nową dziedziną, nadal niedostępną w wielu mniejszych miastach, a tak ważną dla zdrowia czworonogów. Studium fizjoterapii zwierząt pozwala na zdobycie niezbędnych uprawnień do wykonywania zawodu w dziedzinie, jaką jest fizjoterapia zwierząt. Im więcej specjalistów będzie się w tej dziedzinie szkoliło, tym lepiej dla naszych zwierząt.
Jak powinna wyglądać profesjonalna rehabilitacja zwierząt?
Znając zasady fizjologii zwierząt można pomagać im w szybkim powrocie do sprawności po przebytych urazach oraz chorobach. Dziedziny weterynarii rozwijają się, ponieważ potrzeby właścicieli zwierząt są coraz większe. Dziś o rehabilitacji zwierząt mówi się coraz głośniej, nie jest czymś nietypowym. Nie jest fanaberią. Należy pamiętać, że zwierzęta odczuwają tak samo jak ludzie, dlatego fizjoterapia jest im potrzebna do uśmierzenia bólu i powrotu do pełnej sprawności.
Fizjoterapia dla zwierząt powinna przebiegać z udziałem profesjonalistów, którzy zwierzętami zajmują się od lat, znają ich fizjologię, anatomię i umieją przeprowadzić zajęcia, dzięki którym powrót do pełnej sprawności jest jak najbardziej możliwy. Fizjoterapia najczęściej jest niezbędna po przebytych urazach, zabiegach, konkretnych schorzeniach ortopedycznych oraz neurologicznych. Bez fizjoterapii zwierzę nie mogłoby powrócić do pełnego zdrowia. Jak wiadomo, dla zwierząt, a w szczególności dla kotów i psów ruch ma bardzo duże znaczenie.
Przy okazji omawiana fizjoterapii dla zwierząt warto poruszyć jeszcze jeden ważny temat: otyłości wśród zwierząt. Psi fitness czasem jest niezbędny, aby zwierzę mogło zrzucić zbędne kilogramy, odtłuścić organizm i zacząć funkcjonować w prawidłowy sposób. Leczenie obejmujące ruch jest bardzo istotne, a zalecane ćwiczenia gwarantują nabycie przez zwierzę nowych umiejętności.
Studium fizjoterapii zwierząt na wydziale hodowli i weterynarii
Kierunek zoofizjoterapia jest obecnie niezwykle popularny na wielu uczelniach weterynaryjnych ze względu na ogromne zainteresowanie fizykoterapią wśród zwierząt. Studenci uczą się zakresu masażu, jaki mogą wykonać u zwierząt, przerabiają terapie manualne, fizykoterapię. Studia dostarczają szerokiej wiedzy na temat tego, jak radzić sobie w zawodzie fizykoterapeuty psów i kotów.
Uczelnie duży nacisk kładą także na naukę suplementacji zwierzęcych pacjentów. Studentom wskazywane są preparaty, które warto wdrażać w procesie leczenia. Marką, którą warto zapamiętać jest Pokusa. Oferuje organiczne dodatki żywieniowe, pełne witamin i składników mineralnych. Z ich pomocą zwierzęta mogą osiągać dużo lepsze wyniki w zajęciach fizjoterapeutycznych.