Maty grzewcze - najbardziej przydatne informacje
Na przestrzeni ostatnich kilku lat niezwykle popularne stały się maty grzewcze. Są to specjalne siatki wykonane z włókien syntetycznych, do których zostały przymocowane przewody elektryczne z izolacją. Montuje się je bezpośrednio pod posadzką w celu zagwarantowania zimą optymalnego komfortu cieplnego w wybranych pomieszczeniach (zazwyczaj salonie, łazience i sypialni). Na rynku znajdziemy modele zróżnicowane pod względem rozmiaru.
Ogólna zasada działania
Maty grzewcze posiadają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim są zaskakująco cienkie (maksymalna grubość to 4 mm), dzięki czemu nadają się do ułożenia w niemal każdym wnętrzu. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie sprawiają większego problemu przy montażu i mogą z powodzeniem pełnić funkcję odrębnego ogrzewania, całkowicie wyłączonego z centralnego systemu. Skutecznie rozgrzewają powierzchnię podłogi do temperatury sięgającej 35 stopni Celsjusza. Każda pojedyncza konstrukcja tego typu jest wyposażona w nowoczesny czujnik precyzyjnie regulujący poziom ciepła. Działa on w sposób automatyczny, co oznacza, że ustawia pożądaną temperaturę, uwzględniając jednocześnie ciepło pochodzące z promieni słonecznych, źródeł sztucznego światła, a nawet organizmów osób znajdujących się aktualnie w pomieszczeniu. Dodajmy, że wyjątkowo wydajne i energooszczędne maty grzewcze znajdziemy w ofercie tego sklepu internetowego: https://skonieczni24.pl/pol_m_Pozostale_Ogrzewanie_Maty-grzewcze-486.html.
Sposób układania zależy od rodzaju produktu
Decydując się na posiadanie w mieszkaniu lub domu mat grzewczych, trzeba się zawsze liczyć z kilkuetapowym montażem. W przypadku konstrukcji samoprzylepnych konieczne jest najpierw wykucie rowka w podłożu oraz wykonanie bruzdy w ścianie na puszkę instalacyjną i kable zasilające. Następnie zaleca się dokładne oczyszczenie powierzchni posadzki z kurzu i innych zabrudzeń. W dalszej kolejności należy rozłożyć wszystkie maty pasmowo (pamiętając, aby na siebie nie nachodziły), z wyczuciem docisnąć do podłoża, poprowadzić przewody w utworzonych rowkach, a na koniec zamocować je taśmą. Jeśli natomiast dysponujemy klasycznymi matami grzewczymi przeznaczonymi do instalacji na mokro, to powinniśmy podjąć następujące działania:
1. Rozłożenie siatek na sucho i ich przycięcie do odpowiedniej wielkości (w celu wyrównania).
2. Wykonanie bruzdy ściennej na puszkę i przewody.
3. Rozrobienie zaprawy klejowej, miarowe rozprowadzenie jej po podłożu i zatopienie poszczególnych pasm.
4. Ułożenie na samym wierzchu dekoracyjnych płytek ceramicznych.