STUDIA ZAOCZNE - CO WARTO STUDIOWAĆ?
Studia niestacjonarne to coraz częściej wybierana forma dalszego kształcenia po ukończeniu szkoły średniej. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w trybie zjazdów weekendowych, co ułatwia studentom wygospodarowanie na nie czasu i nie koliduje z podjęciem pracy lub wychowywaniem dzieci. Jak wybrać studia zaoczne, co warto studiować i jakie są wady i zalety studiów niestacjonarnych?
Jak wybrać studia niestacjonarne?
Podstawą wyboru uczelni i kierunku studiów powinny być zainteresowania przyszłego studenta. Nie warto wybierać się na studia z przymusu lub chęci zdobycia tylko i wyłącznie tytułu, bez zainteresowania wybranym kierunkiem. Nauka na studiach to wiele ciekawych, konkretnie ukierunkowanych zajęć, które dają studentowi szansę na rozwój i pracę w wyuczonym zawodzie. Uczelnie oferują tak wiele kierunków, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Ciekawą ofertę studiów zaocznych w Poznaniu znajdziesz na stronie https://humanum.pl/studia-w-poznaniu/.
Należy także mieć na uwadze, w jakim trybie odbywać się będą zajęcia — czy będą to zjazdy całoweekendowe, czy może uczelnia wymaga przyjazdu tylko w piątek lub sobotę. Często studia zaoczne cechują się zjazdami co dwa tygodnie, dzięki czemu studenci mają wolny co drugi weekend. Tryb nauki ma duże znaczenie, szczególnie dla pracujących studentów, którzy udział w studiach będą musieli zaplanować wcześniej, ustalając np. grafik w pracy.
Studia niestacjonarne — jakie kierunki warto studiować?
Wybór studiów niestacjonarnych to nie lada wyczyn, tym bardziej że w obecnych czasach uczelnie dają nam wiele możliwości. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu do studiów stacjonarnych, na studiach w trybie zaocznym możemy poznać wiele, często niepopularnych kierunków. To dlatego, bo do przeprowadzania studiów stacjonarnych wymagana jest odpowiednia ilość wykładowców, a przedmioty dobierane są w taki sposób, aby jeden wykładowca mógł uczyć ich jak najwięcej. Gdyby każdy kierunek studiów dziennych mógł cechować się unikatowymi zajęciami, mogłoby zabraknąć nauczycieli, a przede wszystkim czasu do przeprowadzania wykładów. Jakie kierunki studiów niestacjonarnych warto wybrać i po których z nich praca jest najbardziej opłacalna?
#1 Zarządzanie
Zarządzanie to szeroko pojęta dziedzina, która obejmuje wiele bardzo ciekawych kierunków. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj studia stacjonarne oferują program, który nie skupia się na konkretnych zagadnieniach zarządzania, tylko przedstawia kierunek i wiedzę z nim związaną ogólnikowo. Studia zaoczne pozwalają wybrać konkretnie ukierunkowane zajęcia, po których znaleźć można pracę właśnie w tym, czego studenci uczyli się na studiach. Do najpopularniejszych i najciekawszych kierunków studiów z zarządzania należą przede wszystkim:
- Zarządzanie bezpieczeństwem i cyberbezpieczeństwem,
- Transport, logistyka i spedycja,
- Psychologia biznesu i coaching,
- Marketing i marketing internetowy,
- Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR).
#2 Psychologia
Psychologia z reguły uważana jest za bardzo trudny kierunek i wymaga od studentów dużego zaangażowania. Warto jednak wiedzieć, że w obecnym świecie brakuje specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat ludzkiego umysłu i jego funkcjonowania. Co więcej, psychologia może być bardzo ciekawa, szczególnie gdy zajęcia dotyczą szczegółowej nauki reakcji mózgu na różne bodźce. Do najciekawszych kierunków studiów psychologicznych zaliczamy:
- Neuromarketing,
- Psychologia biznesu i coaching,
- Psychologia kryminalistyczno-śledcza,
- Psychologia reklamy i mediów,
- Neuropsychologia,
- Psychoseksuologia,
- Psychologia zwierząt.
#3 Pedagogika
Choć pedagogika często kojarzy nam się z dziećmi, ich nauczaniem i opiekowaniem się nimi, to studia na tym kierunku mogą dotyczyć zupełnie innych zagadnień. Pedagogika to nauka procesów wychowawczych, należy do nauk społecznych i dotyczy zachowań i kształcenia człowieka na przestrzeni całego życia, nie tylko podczas dzieciństwa. Najciekawsze studia niestacjonarne z tego kierunku to:
- Andragogika,
- Kryminologia i resocjalizacja,
- Pedagogika kulturoznawcza,
- Pedagogika zdrowia z psychodietetyką,
- Pedagogika szkolna i opiekuńczo-wychowawcza.
Oczywiście studenci, którzy marzą o pracy z dziećmi, mogą kształcić i rozwijać swoje zainteresowania na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Po ukończeniu studiów absolwenci znajdą pracę w żłobkach, przedszkolach i szkołach.
#4 Finanse i rachunkowość
Finanse i rachunkowość to dziedzina, która powinna zainteresować studentów uwielbiających matematykę, statystyki, obliczenia czy różnego rodzaju analizy. Studia niestacjonarne na kierunkach związanych z finansami to doskonały wybór dla osób, które zaczerpnęły już podstawowej wiedzy i chcą ją w dalszym ciągu rozwijać, przy okazji pracując. Do najciekawszych studiów z tej dziedziny zaliczamy:
- Controlling inwestycyjny,
- Finanse i rachunkowość przedsiębiorstwa,
- Finanse międzynarodowe,
- Finanse publiczne,
- Zarządzanie ryzykiem w finansach,
- Audyt i kontrola finansowa.
#5 Prawo
Prawo to studia wymagające poświęcenia dużej ilości czasu na przyswojenie materiału i zrozumienie go. Zaoczni studenci prawa zazwyczaj wybierają taki tryb nauki podczas rozwijania kariery zawodowej na stanowisku asystentów w kancelarii prawnej lub celem przygotowania do zawodu prawnika, albo aplikacji prawniczej.
#6 Studia MBA, DBA, DPH, LL.M, LL.D
Master of Business Administration (MBA), Doctor of Business Administration (DBA), Doctor of Public Health (DPH), Master of Laws (LL.M) i Doctor of Laws (LL.D). Wszystkie te kierunki kierowane są do studentów, którzy biegle posługują się językiem angielskim i chcą uzyskać jeden z ważniejszych dyplomów międzynarodowych.
MBA i DBA to kierunki menadżerskie, które wzmacniają umiejętności zarządzania. DPH to studia, które przygotowują do zarządzania ochroną zdrowia przy wykorzystaniu narzędzi biznesowych. LL.M i LL.D to dopełnienie wcześniej rozwijanych umiejętności prawniczych. Studia na powyższych kierunkach są jednymi z najbardziej prestiżowych, po których praca gwarantuje niemałe zarobki, nawet na międzynarodowych stanowiskach.
#7 Studia II stopnia
Studia podyplomowe kierowane są do osób, które osiągnęły już przynajmniej tytuł licencjata. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia absolwenci mogą uzyskać tytuł magistra, jednocześnie jeszcze bardziej rozwijając nabyte wcześniej umiejętności. Uczelnie oferują szeroką ofertę bardzo ciekawych studiów drugiego stopnia, które będą doskonałym dopełnieniem wcześniej poznanego kierunku.
Studia zaoczne — wady i zalety
Niewątpliwie dla niektórych jedną z największych wad studiów niestacjonarnych jest czesne, które często stanowi niemałą sumę. Studenci muszą uregulować opłatę za pobieranie weekendowej nauki na uczelni, jednak zyskują dzięki temu cały wolny tydzień, który przeznaczyć mogą np. na pracę i zdobywanie doświadczenia zawodowego, co jest największą zaletą studiów w takim trybie. Co więcej, opłaty można podzielić na raty, dzięki czemu student nie musi płacić całej wysokiej kwoty jednorazowo.
W porównaniu studia stacjonarne są bezpłatne, jednak zazwyczaj odbywają się od poniedziałku do piątku, a studenci na zajęciach spędzają całe dnie. W ten sposób nie mają czasu na podjęcie pracy w zawodzie i rozwój nabywanych umiejętności.
Podsumowanie
Wybierając studia zaoczne, należy przede wszystkim skupić się na rozwoju swoich zainteresowań. Dobry wybór uczelni i studiów pozwoli Ci nabyć niezwykle ważne umiejętności, które zagwarantują dobrze płatny zawód. Mimo wysokiego czesnego i zmęczenia, które towarzyszyć będzie napiętemu tygodniowemu grafikowi, warto poświęcić kilka lat na rozwój osobisty i zdobywanie cennego doświadczenia