CZY TŁUSTY ŁUPIEŻ MA ZWIĄZEK Z WYPADANIEM WŁOSÓW
Łupież to najczęstsza choroba skóry głowy, z którą mierzy się bardzo duża liczba kobiet i mężczyzn na całym świecie, niezależnie od wieku. Ta krępująca przypadłość sprawia, że cierpiące na nią osoby starają się znaleźć skuteczne rozwiązania, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Starając się zwalczyć łupież, warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje tej choroby i nie każdy z nich daje takie same objawy oraz może być leczony w ten sam sposób. Jednym z trudnych w leczeniu rodzajów łupieżu jest łupież tłusty. To dermatoza, która jeśli pozostanie nieleczona, może nawet spowodować wypadanie włosów.
Czym jest łupież tłusty?
Powstawanie łupieżu związane jest z nadmiernym złuszczaniem się naskórka, czego objawem są niewielkie płatki o białawym lub srebrzystoszarym kolorze. W przypadku jego odmiany, jaką jest łupież tłusty, sytuacja ta przedstawia się w odmienny sposób. Łupież tłusty to choroba, która występuje przede wszystkim w przypadku osób z przetłuszczającą się lub łojotokową skórą głowy. W rozwoju choroby, podobnie jak w przypadku łupieżu suchego, istotną rolę odgrywają grzyby z gatunku Malassezia, które zaczynają się nadmiernie rozmnażać w sprzyjających im warunkach.
Łupież tłusty – przyczyny
Przyczyny występowania łupieżu tłustego są bardziej złożone, niż może się to wydawać. Można zaliczyć do nich między innymi:
- łojotok skóry głowy – spowodowany m.in. zaburzeniem jej mikrobiomu lub uszkodzeniem warstwy ochronnej;
- zaburzenia hormonalne, które wzmagają aktywność gruczołów łojowych;
- bardzo silny i długotrwały stres;
- przegrzewanie skóry głowy;
- utrzymywanie wilgoci na skórze, która sprzyja rozwojowi grzybów (np. chodzenie spać z mokrymi włosami);
- brak odpowiedniej higieny;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy;
- obecność chorób autoimmunologicznych;
- choroby przewlekłe;
- nieleczony i utrzymujący się łupież suchy.
Objawy łupieżu tłustego
Do objawów, które pozwolą na rozpoznanie łupieżu tłustego, zaliczamy:
- stan zapalny skóry głowy;
- silne zaczerwienienie skóry;
- uporczywy świąd powodujący ciągłą chęć drapania się;
- bardzo silne złuszczanie się naskórka;
- powstawanie tłustych, żółtych i łuszczących się płatów, które silnie przylegają do skóry głowy i wyglądem przypominają łuski;
- występowanie nadkażeń w wyniku drapania strupków powstających na skórze głowy;
- w niektórych przypadkach także wypadanie włosów.
Co na wypadanie włosów przy łupieżu?
Nieleczony łupież tłusty może w znaczący sposób przyczynić się do wypadania włosów. Jest to związane przede wszystkim z uszkodzeniami mechanicznymi, jakie powoduje ciągłe drapanie skóry głowy, a także obecność utrzymującego się stanu zapalnego. Może dochodzić wtedy do osłabienia mieszków włosowych, a następnie nadmiernej utraty włosów.
Co na wypadanie włosów w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim warto zacząć od właściwej kuracji przeciwłupieżowej, która pomoże zwalczyć nam silne objawy tej dermatozy. W przypadku łupieżu tłustego świetnie sprawdzą się szampony przeciwłupieżowe o działaniu peelingującym. Oprócz tego warto pamiętać, aby unikać kosmetyków, które mogą potencjalnie przesuszać i podrażniać skórę głowy.
Co na wypadanie włosów oprócz pielęgnacji? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę, która dostarczy nam cennych witamin i minerałów o działaniu wzmacniającym włosy. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy np. przy użyciu olejku miętowego lub z drzewa herbacianego.