FOTOWOLTAIKA DLA FIRMY - CZY WARTO INWESTOWAĆ W OZE W SWOIM PRZEDSIĘBIORSTWIE?
W ostatnim czasie wytwarzanie energii elektrycznej przy pomocy odnawialnych źródeł stało się bardzo popularne. Ten trend da się zaobserwować nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Z szansy na przestawienie się na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych korzystają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstw. Jedną z najpopularniejszych technologii, jaka skradła ludzkie serca jest fotowoltaika. Warto sprawdzić, czym charakteryzuje się fotowoltaika dla firmy i jakie korzyści mogą przynieść panele fotowoltaiczne.
Zalety posiadania paneli fotowoltaicznych w firmie
Nie od dzisiaj wiadomo, że dla firm liczą się proste, ekonomiczne kalkulacje. W obecnym czasie wszelkie obliczenia przemawiają za tym właśnie, by pozyskiwać energię elektryczną ze słońca – ze źródła, które nigdy się nie skończy. Pozwala to na znaczne oszczędności w budżecie firmy, które działają jedynie w dłuższej perspektywie. Dodatkowym atutem skorzystania z instalacji fotowoltaicznych jest znaczne ocieplenie wizerunku. Jest to niezwykle ważne, głównie w sytuacji, kiedy firma chce współpracować z kontrahentami, dla których stan środowiska naturalnego jest niezwykle ważnym zagadnieniem.
Fotowoltaika dla firmy to niekiedy jeden ze sposobów na zachowanie konkurencyjności oraz niezależności przedsiębiorstwa. Jak widzi każdy z nas, początek roku 2021 przywitał nas niebotycznymi podwyżkami w opłacie za prąd. Odpowiada za to znamienita opłata mocowa, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, w tym utrzymanie dość elastycznych rezerw prądu przez dystrybutorów. W przypadku przedsiębiorstw opłata ta zazwyczaj naliczana jest w godzinach szczytowych, to znaczy od godziny 7:00 rano do 22:00 wieczorem we wszystkie dni robocze. Bardzo łatwo więc wykalkulować, że na opłacie mocowej najbardziej ucierpią wszelkie przedsiębiorstwa, który firmy działają w tych godzinach.
Jak dużo może zaoszczędzić firma na instalacji fotowoltaicznej?
Panele fotowoltaiczne pozwalają na wygenerowanie pewnych oszczędności, jednak wpierw należy włożyć w instalację sporą sumę pieniędzy. Można rozpatrzyć to na konkretnym przykładzie, w którym występuje firma, której budynek posiada płaski dach. Na nim znajdzie się oraz będzie optymalnie działać instalacja nieprzekraczająca powierzchni 100 m kwadratowych. Łatwo można obliczyć, że taki dach utrzyma aż 58 modułów, w przypadku których każdy to moc wynosząca 270 kWp. Łączna moc wynosić będzie ok. 15,66 MWp, a oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak dużej ilości prądu.