TARAS KOMPOZYTOWY CZY DREWNIANY - JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI?
Wybudowanie tarasu nie jest prostą sprawą. Wybór pokrycia zależy od wielu czynników, takich jak jego umiejscowienie czy nasza chęć dbania o niego. Jednak nawet ludzie zdecydowani na drewno mają kilka różnych możliwości, w tym nowoczesne tarasy kompozytowe.
Prawdziwość drewna
Z drugiej strony nawet najlepsza imitacja nie będzie drewnem. Żadne tworzywo sztuczne nie będzie starzeć się, odkształcać i skrzypieć jak drewno - te naturalne procesy, choć często chcemy ich uniknąć, nadają drewnu charakteru, którego najzwyczajniej w świecie nie da się podrobić i których dla pewnych ludzi będzie kartą przetargową decydującą o wyborze drewna jako materiału tworzącego taras. W naturalnym drewnie jest też coś dostojnego, eleganckiego, coś, czego brakuje tworzywom sztucznym. Ten nieuchwytny charakter sprawia, że naturalne drewno nadal jest bardzo popularnym materiałem budowlanym wykorzystywanym do budowania tarasów.
Jednak taras drewniany ma też swoje wady. Ze względu na naturalne właściwości drewna jest mniej odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy zmiany temperatur. Należy go też rokrocznie zabezpieczać różnymi impregnatami, olejami i lakierami, żeby szkodliwe czynniki zewnętrzne nie rozbiły go na kawałki. Niezabezpieczone drewno pod wpływem zalegającej na nim wody (co dzieje się na tarasie podczas każdego deszczu czy kiedy zalega na nim śnieg) szybko zacznie się wyginać, wybrzuszać i odkształcać, może się nawet rozpadać. Dlatego też tak ważne jest regularne impregnowanie i zabezpieczanie drewna, w przeciwnym wypadku może się ono szybko zużyć i zniszczyć, a przecież nikt nie chce wymieniać tarasu co kilka lat.
Warto przy okazji pamiętać, że różne gatunki drewna mają różną wytrzymałość. Specjaliści z Salon Podłóg Dębowy Młyn zwracają uwagę, że przykładowo miękka sosna, nawet odpowiednio zabezpieczona, nie przetrwa więcej niż kilka sezonów. Z kolei dąb, drewno twardsze i wytrzymalsze, spokojnie może zdobić taras przez dekady.
Wytrzymałość kompozytu
Deski kompozytowe są wykonane z tworzyw sztucznych, często z domieszką sklejki lub wiórów drewnianych. Wizualnie lepiej lub gorzej imitują naturalne drewno, nie radząc obie tak naprawdę tylko z nieregularnościami prawdziwego drewna - wytworzone sztucznie deski kompozytowe są idealnie równe i powtarzalne, i nawet jeśli mają jakieś zaprojektowane „defekty” wizualne, to są one rozłożone w regularny wzór po całym tarasie.
Mimo to tarasy kompozytowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są niemal całkowicie odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy zmiany temperatury. To bardzo ważne w naszym klimacie, gdyż roczna amplituda temperatur jest duża, a drewno nie znosi zbyt dobrze gwałtownych skoków temperatury. Warto też wspomnieć, że desek kompozytowych nie trzeba dodatkowo impregnować - ewentualny lakier może chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład przed zarysowaniem przesuwanymi meblami, a nie przed wilgocią. Dzięki temu decydując się na taras kompozytowy, możemy oszczędzić sobie wielu godzin corocznego impregnowania, lakierowania i olejowania tarasu.