NOWOCZESNA ARCHITEKTURA ICHOT
Betonowa bryła na skarpie rzeki Cybina, piękny szklany most wywołujący imponujące wrażenie oraz brama dawnej fortyfikacyjnej śluzy to wspaniały przykład odnalezienia relacji pomiędzy tym co stare, a nowe.
Powstanie Bramy Poznania - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wiąże się niejako z rewitalizacją podupadającej dzielnicy naszego miasta, Śródki. Celem jego budowy było wzmożenie ruchu turystycznego, która daje możliwość zapoznania się z polską historią, tradycją i kulturą w miejscu, gdzie ma ona swoje korzenie. O czym mowa? To właśnie w tym miejscu ponad tysiąc lat temu rodziło się nasze państwo; to tutaj Mieszko I i Bolesław Chrobry podejmowali decyzje, które miały wpływ na bieg historii Polski. Według dyrektora muzeum ICHOT cały projekt opiera się na przekonaniu, iż poznanie przeszłości pozwoli lepiej zrozumieć teraźniejszość, a nawet przewidzieć przyszłość.
Projekt krakowskiej pracowni AD ARTIS Architects ukazuje budynek współczesny, jednak oddający hołd przestrzeni i historii poprzez zestawienie surowej formy obiektu z dawną, historyczną zabudową po przeciwnej stronie Cybiny. ICHOT to bryła u podstawy podcięta, z dwunastometrowym nadwieszeniem nad rzeką, na którym znajduje się kładka dla zwiedzających. I choć niewidoczny, w projekcie został wykorzystany jednokondygnacyjny parking podziemny, jako przeciwwaga dla nadwieszenia. Muzeum jest przykładem obiektu o fundamencie płytowo-palowym. Nie można też nie wspomnieć o wyjątkowej elewacji wykonanej z białego betonu, który wcale nie przywołuje nam na myśl materiału kojarzonego z prefabrykowanym budownictwem.
Projekt nie jest jednak przypadkowy, każdy jego element jest celowy i przemyślany. Zygzakowate podejście z betonowymi balustradami nie jest wymysłem architektów, spacer ową drogą ma służyć wyciszeniu przed spotkaniem z "żywą historią". Zmusza też do przyjrzenia się nowemu budynkowi, do docenienia go na tle zieleni, czy historycznej architektury. Duże wrażenie tworzy przeszklony prześwit, którym mamy okazję wejść do budynku i który od początku ukazuje piękny widok na naszą poznańską katedrę.
Brama Poznania to zdecydowanie wyjątkowe, oryginalne miejsce stolicy Wielkopolski. Gmach muzeum mieści historię Ostrowa Tumskiego przedstawioną w ciemnych salach na ekranach, wyświetlaczach, filmach, czy panelach. Uważam, że warto go odwiedzić, mimo dużej kontrowersji budynku. Dla wielu beton nadal kojarzy się z niewykończonym budownictwem, czymś niekompletnym. Zdarza się też, że projekt jest porównywany z hydrotechnicznymi obiektami nadrzecznymi. Nic jednak nie da się przywołać na myśl widząc zarysowany cień katedry na powierzchni południowej ściany muzeum o zachodzie słońca, czy obserwując szklany most, który o wieczornej porze przypomina świetlistą wstęgę. Takie widoki zdecydowanie zapierają dech w piersiach...