GROŹNY BARSZCZ SOSNOWSKIEGO ZNÓW POJAWIŁ SIĘ W POZNANIU
W rejonie ulic Morasko i Meteorytowej znaleziono stanowisko barszczu Sosnowskiego. W zeszłym roku, dokładnie w tym samym miejscu wszystko zostało wykoszone.
- W ubiegłym roku na poznańskim Morasku ujawniono 7 stanowisk barszczu Sosnowskiego. Rośliny te zostały wycięte. Niestety ich jednorazowe usunięcie nie rozwiązuje problemu, ponieważ z rozsianych nasion wyrastają kolejne. Tak też się stało w tym roku - mówi Anna Nowaczyk z poznańskiej Straży Miejskiej.
Na terenie Poznania zlokalizowano 7 stanowisk, na których stwierdzono i zweryfikowano występowanie barszczu Sosnowskiego. Dwa z nich, na ulicach: Jana Brzechwy i Starołęckiej, znajdują się na terenie należącym do Miasta, natomiast pozostałe, na ulicach: Radomskiej, Morasko - Nad Różanym Potokiem, Deszczowej, Radłowa - Kopcowa - Rubież oraz Morasko, na terenach należących do prywatnych właścicieli.
Weryfikacja stanowisk barszczu Sosnowskiego odbywa się pod nadzorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zadanie to wykonywane jest z udziałem mieszkańców, którzy informację o przypuszczalnym siedlisku tej rośliny przekazują do straży miejskiej. W przypadku wątpliwości, co do gatunku wskazanej rośliny, strażnicy korzystają z pomocy pracownika Wydziału Ochrony Środowiska UMP, który określa jej gatunek.
Barszcz Sosnowskiego to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Jeżeli dojdzie do kontaktu z barszczem, należy oparzone miejsce przemyć wodą z mydłem, nie wystawiać go na światło słoneczne i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą pojawić się dopiero po kilku dniach.
(poznan.pl)