UCZELNIE OTWIERAJĄ SIĘ NA ŚWIAT
Poznań stawia na międzynarodowe konferencje, panele dyskusyjne i warsztaty. Na tym jednak się nie ogranicza. Pojawiają się programy dotyczące wymiany międzynarodowej. A nasza uczelnia medyczna reklamuje się także poza granicami naszego kraju.
Uniwersytet artystyczny już wielokrotnie udowodnił, że otwiera się na świat. Świadczą o tym różne działania na przykład takie jak własna galeria w Berlinie – Up Gallery. Pełni ona rolę nie tylko miejsca wystawienniczego, ale również centrum dyskusji intelektualnej. Na poznańskiej uczelni wzrasta także liczba studentów z innych krajów. Tworzone są projekty zakładające międzynarodową współpracę dydaktyczną i artystyczną pomiędzy różnymi szkołami wyższymi o podobnym profilu. Niedawno rozpoczął się kolejny taki program.
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu otrzymał na jego realizację dofinansowanie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Projekt wymiany studentów i wykładowców z Moscow State Academic Art. Instititute n.a. V.I. Surikov powstaje w ramach programu „Polsko – Rosyjska Wymiana Młodzieży 2014”.
Studenci z Surikowa odwiedzą poznańskie muzea
- W ramach programu planowane są wizyty na obu uczelniach i warsztaty artystyczne. Każda z wizyt opatrzona jest bogatym programem kulturalnym między innymi obejmującym zwiedzanie najciekawszych zabytków, muzeów i galerii – informuje Anna Kochnowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. – Grupa studentów z UAP rozpoczęła swoją wizytę w Moskwie 29 października i będzie tam przebywać do 6 listopada. Grupa studentów z Instytutu Surikowa odwiedzi Poznań w drugiej połowie listopada – dodaje.
Warto zaznaczyć, że dotacja jest przeznaczona na realizację kilkudniowych wizyt grup złożonych z dziesięciu studentów i dwóch pedagogów z każdej uczelni. Odpowiednio w Moskwie i w Poznaniu.
Konferencja polsko-amerykańska
Międzynarodowy nastrój zapanuje także na dwóch innych poznańskich uczelniach: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Politechnice Poznańskiej. W dniach 20-21 listopada organizowana jest konferencja dydaktyczna pt. „ Dni Fulbrighta w Poznaniu – Niezależności innowacja naszą drogą do rozwoju”. Celem wydarzenia jest zwieńczenie obchodów 55-lecia Programu Fulbrighta w Polsce oraz przedstawienie Poznania jako miasta innowacyjnego, będącego również prężnym ośrodkiem akademickim.
Konferencja jest skierowana do wszystkich osób, które są zainteresowane współpracą z amerykańskimi uczelniami, ruchem studenckim i naukowym oraz z amerykańskimi przedsiębiorcami. Na podstawie konkretnych przykładów organizatorzy przybliżą uczestnikom wspólne działania zarówno w świecie biznesu jak i nauki.
Kariera naukowa po angielsku
- Warsztaty dotyczyć będą między innymi profesjonalnego przygotowania artykułu naukowego do publikacji w międzynarodowym czasopiśmie indeksowanym, strategicznego korzystania z zasobów światowej nauki, budowy strategii współpracy zagranicznej czy umiejętności prezentowania na międzynarodowych forach publicznych – czytamy na stronie organizatora.
Prelegentami będą amerykańscy stypendyści Programu Fulbrighta, którzy obecnie przebywają w Polsce. Uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z innym stylem kształcenia i prowadzenia wykładów. Będą mogli także nawiązać współpracę z biznesmenami na rynku międzynarodowym. Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania oraz Stowarzyszenia Programu TOP 500 Innovators.
Przyjeżdżają studiować do Poznania
Zagraniczni studenci coraz częściej zapełniają sale wykładowe poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie uczelnia prowadzi rekrutacje w kilku krajach między innymi w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Norwegi czy na Tajwanie. Kolejna taka placówka zostanie otwarta w Indiach. W takich biurach prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne oraz wstępny egzamin z fizyki, biologii i chemii. Przyjęcie na studia następuje na podstawie liczby punktów uzyskanych w procesie rekrutacyjnym.
Na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu studiuje blisko tysiąc cudzoziemców. Oznacza to nie tylko wzrost prestiżu, ale także lepszą kondycję finansową uczelni. W stolicy Wielkopolski rok medycyny wykładanej w języku angielskim to koszt rzędu ok. 50 tysięcy złotych.
Chętnych do studiowania jest więcej niż miejsc
Otwierająca się możliwość współpracy z zagranicznymi placówkami to także płaszczyzna wymiany naukowej i kulturalnej, a także szansa na promocję uniwersytetu za granicą. Rośnie pozycja uczelni, chętnych do studiowania medycyny jest więcej niż miejsc, stąd przez rekrutację przechodzą najzdolniejsi z najzdolniejszych kandydatów.
Przez zwiększenie pola współpracy z zagranicznymi placówkami poznańskie uczelnie otwierają się na świat. A świat otwiera się na nie. Skoro studia w naszym kraju powoli zaczynają zyskiwać miano prestiżowych, oznacza to, że podążamy w dobrym kierunku.