WINDA DO MARZEŃ
Fundacja Aviva prowadzi cykliczny konkurs grantowy „To dla mnie ważne”. Jego celem jest wspieranie różnych inicjatyw społecznych. Do tej edycji przystąpiła również Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum „Zawsze razem” oraz Ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny o tej samej nazwie.
Marzeniem placówki jest instalacja windy osobowej dla uczniów i pacjentów, którzy w większości poruszają się na wózkach. – Naszym celem jest zachęcenie do głosowania na projekt jak najliczniejszą grupę osób, co zwiększy szansę na otrzymanie grantu i instalację windy w szkole. Aktualnie jako jedyny poznański projekt znajdujemy się w TOP 10. Potrzebujemy jednak wsparcia poznańskiej społeczności – informuje przedstawicielka Niepublicznych Szkół Podstawowej i Gimnazjum. – Ubiegamy się o grant w wysokości 50 tysięcy złotych, który przeznaczymy na zakup i instalację windy – uzupełnia. – Nagraliśmy amatorskie filmy. Pierwszy obrazujący kwestię braku windy, kolejne z uczestnictwem Mateusza Garniewicza, Vincenta Słomińskiego i Bogny Jóźwiak, Szymona Ziółkowskiego i Dawida Grabowskiego – dodaje.
Placówka mieści się na osiedlu Jana III Sobieskiego. Zarówno szkoły jak i ośrodek rehabilitacyjny zostały powołane przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Zawsze razem” w Poznaniu. Jej uczniami są dzieci z niepełnosprawnością psychoruchową. Pacjenci z kolei są w wieku niemowlęcym i przedszkolnym. W szkole na wózkach inwalidzkich porusza się 25 uczniów. Codziennie trzeba ich wnosić na piętro lub wciągać po schodach. Zainstalowanie windy to koszt ok. 120 tysięcy złotych.
Każdy głos jest ważny
- Wierzymy, że znajdą się ludzie dobrej woli, którym nieobojętny będzie nasz los i winda stanie w murach naszej szkoły służąc nam i następnym rocznikom – przekonują przedstawiciele placówki. - Głos można oddać codziennie z jednego adresu mailowego, natomiast 10 głosów z jednego IP. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych - wyjaśnia Monika Rzemyszkiewicz z inicjatywy "Zawsze Razem". - Na dzień dzisiejszy zajmujemy 7 miejsce i nie poddajemy się, przed nami jeszcze 22 dni głosowania – dodaje Rzemyszkiewicz.
O grant starają się także projekty takie jak mobilna klasa komputerowa, kreacja- edukacja, TeMatki dziecięce, Ferie z przygodą czy dziecięcy ogród marzeń. O wyborze zwycięskich inicjatyw zadecyduje jury, w którego składzie znajdzie się między innymi Prezes Fundacji Aviva.
Walka o radość
Laureatem ubiegłorocznej edycji był projekt Eko-Gaj. Odpowiedzialni za to jest Stowarzyszenie „Dorośli- Dzieciom” w Sępolinie Krajeńskim, która od 15 lat wspiera działania rodziców małych dzieci. Kamila Damaszek, członek Stowarzyszenia podkreśla, że nad stworzeniem Eko-Gaju pracował cały zespół. – Takiego efektu nikt by nie zrealizował w pojedynkę – komentuje. Na pomysł wpadli właściwie sami rodzice. Sygnalizowali oni od dawna, że w okolicy brakuje placu zabaw dla młodszych dzieci. – To było dla nas ważne: stworzenie Eko-Gaju jako inspirującej przestrzeni, która umożliwia poznawanie świata poprzez wykorzystywanie naturalnego ukształtowania terenu, daje dziecku możliwości przesypywania, przelewania, przetwarzania jednocześnie wyzwalając w nim poczucie szczęścia, radości oraz pełną świadomość poczucia sprawczości – dodaje Damaszek.
Poznański projekt również walczy o szczęście i mniejsze poczucie bezradności u swoich uczniów oraz pacjentów. Zainstalowanie windy wydaje się być czymś więcej niż tylko udogodnieniem. Jest koniecznością.