POZNAŃ PRZYJAZNY SENIOROM
Miejska Rada Seniorów spotkała się w Urzędzie Miasta, aby omówić możliwości zintegrowania klubów seniorów w Poznaniu. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele instytucji kultury, Caritasu, Młodzieżowej Rady Miasta oraz konsul honorowy Albanii.
Celem spotkania było wspólne zastanowienie się, w jaki sposób Poznań pomaga ludziom starszym. Goście biorący udział w dyskusji reprezentujący różne środowiska, przedstawiali oferty i propozycje związane z tym, co można jeszcze zrobić dla seniorów w Poznaniu. Uwagi dotyczące tego tematu sięgały kwestii praktycznych związanych z codziennym funkcjonowaniem jak i wypoczynku i spędzania czasu wolnego.
– Dobrze by było gdyby pojawił się taki zespół, który by stanowił, mówiąc symbolicznie, „złotą rączkę”. Mam tu na myśli ludzi, którzy pomagaliby osobom starszym w czynnościach, z którymi oni sami sobie już nie radzą lub też wymagają pomocy. Brak kontaktów społecznych powoduje, ze osoba starsza czuje się zagubiona, obawia się sprowadzić obcą osobę do naprawy cieknącego kranu czy spłuczki. Chodzi o kogoś, kto zaniesie rzeczy do pralni, załatwi sprawunki. Kogoś zaufanego. Takie zespoły mogłyby działać przy dzielnicach – mówi Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów.
Kolejną sprawą poruszona na spotkaniu jest utrzymanie aktywności fizycznej i psychicznej wśród osób starszych. - Powołaliśmy zespół konsultantów, m.in. dietetyków, którzy podpowiedzą nam, co rozbić aby ułatwić życie seniorom. Po to stworzyliśmy tę grupę (MRS przyp. red.). I w grupie tej są sami seniorzy – informuje Zdzisław Szkutnik.
Miasto Przyjazne Starzeniu
Poznań jako trzecie miasto w Polsce pretenduje do tytułu Miasto Przyjazne Starzeniu. Pierwsze dwa, które już ten tytuł zdobyły to Warszawa i Kraków. W mieście przyjaznym starzeniu przestrzeń publiczna i infrastruktura są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Nie ma barier architektonicznych, jest dużo zieleni. Brak utrudnień architektonicznych wpływa na mobilność i niezależność osób poruszających się po nim. – Poznań jest miastem przyjaznym starzeniu. Nie jest nim jeszcze uznany oficjalnie, ale zmierza w dobrym kierunku. Jeśli chodzi o ostatnie przykłady tego, to należy wymienić bilet senioralny. Przyjazne są również tramwaje niskopodłogowe, miejsca dla wózków w autobusach, czy ławeczki na przystankach tymczasowych. MRS chce położyć większy nacisk na to, aby pomóc ludziom starszym. I właśnie to chce rozwijać w projekcie Miasto Przyjazne Starzeniu- zapewnia Zdzisław Szkutnik.
A co jeszcze można zrobić? - Mogłoby się pojawić proste symbole czy ikonografiki w tramwajach i autobusach przedstawiające osobę starszą stojącą nad pasażerem, który ma w ręku telefon. Często zdarza się , że osoba młoda siada w autobusie, ma telefon w ręce i nie patrzy czy gdzieś obok nie stoi ktoś starszy. To nie jest kwestią złej woli, ale czasem warto przypomnieć w ten sposób, żeby rozejrzeć się dookoła- wyjaśnia Zdzisław Szkutnik.
Bilety dla seniorów
Krok w stronę osób starszych wykonały też instytucje kultury. Seniorzy biorą udział w próbach przed spektaklami teatralnymi. Mowa tu mi.in. o Teatrze Nowym, Teatrze Muzycznym. Wejściówek nie jest dużo, ale te co są, rozchodzą się świeże bułeczki. W styczniu poznańscy seniorzy będą mogli zobaczyć w CK Zamek seans przygotowany specjalnie dla nich. Będzie to trójwymiarowa projekcja filmu „Everest”.
Aktywność w klubach seniora
Klubów seniora w Poznaniu jest 50, oprócz tego jest 19 klubów dla emerytów. Kluby działają przy radach osiedlowych, domach kultury. Środki finansowe na utrzymanie klubu czerpane są ze składek członków lub też z dotacji otrzymanych z rad osiedla. Atrakcyjność zajęć w klubach i pomysły na wspólne spędzenie czasu leżą w gestii samych zainteresowanych. Ale jak podkreśla Zbigniew Szkutnik, najwięcej zależy od operatywności lidera klubu i jego pomysłowości.
Współpraca międzypokoleniowa
Zdzisław Szkutnik liczy również na współpracę z młodymi ludźmi. – Wiele się teraz mówi o współpracy międzypokoleniowej. Zależy nam nawiązaniu współpracy z młodymi ludźmi. Mogą wiele zrobić dla seniorów i są chętni do pomocy. Od kilku lat krąży w Poznaniu taka myśl aby stworzyć miejsce wspólne, gdzie mogliby się spotykać starsi i młodzi. Takie centrum współpracy międzypokoleniowej właśnie. Miejsce gdzie starsi i młodzi będą czuć się swobodnie.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POZNAŃSKIE BEZDOMNE KOTY BĘDĄ MIAŁY NOWE LOKUM
