NIEDOCENIANE W FUTBOLU
Piłka nożna ma już ponad 200 lat, od samego początku wzbudza wielkie emocje, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Zasady są proste, dwie drużyny po 11 zawodników i jeden cel, wbicie piłki do bramki. Niestety wielu mężczyzn uważa, że jest to typowo męski sport. Według nich kobiety nie mają tyle siły, umiejętności, by zacząć grać, a przede wszystkim, wg mężczyzn, kobiety nie znają zasad! Spalony – to dla każdego faceta najlepszy zarzut wymierzony w stronę kobiet, bo przecież żadna kobieta nie wie, że do spalonego dochodzi, kiedy piłkarz z przeciwnej drużyny w momencie ataku na bramkę znajduje się bliżej linii bramkowej niż piłka i bliżej aniżeli przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Szkoda, że Panowie nie umieją tego tak wytłumaczyć jak przyjaciel Google.
Dlaczego o piłce nożnej mężczyzn mówi się i pisze po prostu piłka nożna, a o jej kobiecej wersji piłka nożna kobiet? Nikt nie uważa za konieczne używanie sformułowania „w męskiej Lidze Mistrzów”, w świadomości ludzi istnieje jedynie Liga Mistrzów? Przypadków lekceważenia kobiet jest więcej, nawet język nie jest dla kobiet przychylny: słowa piłkarka i bramkarka brzmią nieprofesjonalnie. Mistrzostwami Świata, Europy i wielkimi piłkarskimi wydarzeniami w wersji męskiej interesuje się cały świat, a o mistrzostwach kobiet nie wiedzą często nawet sami mieszkańcy kraju, w którym się one odbywają.
Panowie, pewnie niewielu z was o tym wie, ale istnieją naprawdę dobre kobiece kluby, które mogłyby wygrać z niejedną waszą drużyną męską. Swoje kobiece odpowiedniki mają m.in.: Arsenal Londyn, Machester City, Paris Saint Germain (bramkarką jest tam Polka - Katarzyna Kiedrzynek), VfL Wolfsburg, a nawet FC Barcelona.
Pierwszym polskim zespołem była utworzona we wrześniu 1921 Unia Poznań, a obecnie najlepszą kobiecą drużyną jest Medyk Konin, w którym gra wiele utalentowanych dziewczyn m.in. Ewa Pajor -18-letnia reprezentantka Polski.
Medyk Konin zdobył dwa Mistrzostwa Polski, Klub jest ośmiokrotnym wicemistrzem Polski oraz sześciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski. Inne utytułowane drużyny to Unia Racibórz, AZS Wrocław oraz od niedawna Górnik Łęczna. Gdyby podliczyć wygrane to okazać by się mogło – panowie – że drużyny pań zdobyły więcej bramek, więcej punktów i to za mniejsze pieniądze. Niestety sport kobiecy opłacany jest gorzej, nieporównywalnie z wariantem męskim.
Ważną sprawą jest także kultura zachowania podczas meczów, choć wzbudzają niemałe emocje i nie mniejsze niż standardowe mecze męskie, to jednak nigdy nie dochodzi podczas rozgrywek do burd i awantur, nikt nie odpala rac i nie zadymia boiska.
Oby sukcesy tych klubów oraz naszych reprezentacji (Mistrzostwo Europy do lat 17) zachęciły - was panowie - choć trochę do przyjrzenia się piłkarzom - dziewczynom, które udowadniają, że piłka nożna to nie tylko męski sport.
Mam nadzieję, że o następnych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Kobiet będzie wiedział cały świat, a szczególnie jego męska połowa!
Agnieszka Mozolewska i Aleksandra Pepińska
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej
w Poznaniu
---------------
Tekst powstał w ramach Akademii Młodego Dziennikarza, cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz wielkopolskich liceów.